A3 Haber

Prof. Naci Görür, “İstanbul depremi” için uyarısını tekrarladı: Artık uzatmaları oynuyoruz…

Prof. Naci Görür, “İstanbul depremi” için uyarısını tekrarladı: Artık uzatmaları oynuyoruz…
Haziran 24
09:45 2022

Prof. Naci Görür, beklenen İstanbul depremi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Depremle ilgili hazırlıkların yeterli olmadığını belirten Görür, “30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz” dedi. Görür, İstanbul’un en az 7.2 büyüklüğünde deprem beklediğini söyledi.

Olası İstanbul depreminin etkilerini anlatan “Derin Uğultu” belgeselinin Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan galasında konuşan Bilim Akademisi üyesi, yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremi ile ilgili hazırlıkların yeterli olmadığının altını çizdi. Görür, ”30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz”’ ifadelerini kullandı.

İstanbul’un en az 7.2 büyüklüğünde deprem tehdidi altında olduğunu söyledi.

Haliç’ten Silivri’ye olan şerit tehdit altında

Naci Görür, deprem anında daha fazla risk altında olabilecek bölgeleri de bir kez daha hatırlattı. Görür, ”Haliç’ten başlayıp Silivri’ye kadar kıyıdan itibaren 10 kilometre şerit içerisindeki yerleşim alanları daha fazla tehdit altında olacak” diye konuştu.

Marmara Denizi’nde kıyıdan 8-9 kilometre uzaklıktaki fayın megakente etkisinin büyük olması bekleniyor.

“Cehennemin içidir” demişti

Geçtiğimiz ay da bir uyarıda bulunan Naci Görür, Avrupa yakasında Silivri’ye kadar olan tüm bölgeyi “Cehennemin içidir” olarak tanımlamıştı.

Görür, bu bölgenin çürük malzemeden oluşan jeolojik yapısı dikkat çekmiş, ”Karada aktif faylar yok ancak, denizdeki hareket buradaki fayları da etkileyebilir. 7.2 büyüklüğündeki bir deprem, Küçükçekmece’den Büyükçekmece’ye kadar olan bölgede heyelanları harekete geçirebilir” diye konuşmuştu.