A3 Haber

Bakan Nebati konuştu: Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın

Bakan Nebati konuştu: Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın

Bakan Nebati konuştu: Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın
Haziran 28
14:39 2022

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “sermaye kontrolü” eleştirilerine neden olan BDDK’nin kararı için “Önemli olan bu kararların verdiği mesajlar. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) son kararı sonrasında şirketlerin kur korumalı mevduata (KKM) yönelebilecekleri ya da ellerindeki dövizle ithalata ağırlık verip dış ticaret açığını artıracakları eleştirilerini yanıtladı. Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Nebati, “Etkisini gördük. Burada firma sayısından ve belirlenen rakamdan ziyade etkisi ve verdiği mesaj önemli. Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor herşeyin farkındayız ve diyoruz ki, paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma” dedi.

Nebati, uygulamanın süresiyle ilgili hedefleri konusunda da “Aldığımız bütün kararlar daimi kararlar değil. Hepsi geçici. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz. Kayseri’de cuma günü adımlarımızı attık, atmaya da devam edeceğiz dedik, sonra da 5’ten sonra o açıklamayı yaptık” dedi.

Nebati, enflasyona endeksli tahvil konusunda şu an için yeni bir adım planlamadıklarını da ifade etti.

Bakan Nebati, son dönemde kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu iddiaları ve ekonomi yönetiminde fikir ayrılıkları yaşandığı iddialarının anımsatılması üzerine de, “Yok danışmanlarla kavga etmişim, yok başkasıyla ters düşmüşüm hepsi boş dedikodu. Erdoğan başkanlığında ekonomide eşgüdüm içinde adımlar atıyoruz” yanıtını verdi.

Ne olmuştu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı karara göre bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki yabancı para mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi. Özetle, 24 Haziran 2022 tarihinde aldığı 10250 sayılı kararla, bağımsız denetime tabi şirketlerin bankalardan kredi kullanabilmesini sahip oldukları 900 bin doların üzerindeki yabancı varlıkları TL’ye çevirmeleri şartına bağlamış oldu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER