A3 Haber

Vali Yavuz’un “devletin ideolojisi İslam’dır” açıklamasına suç duyurusu

Vali Yavuz’un “devletin ideolojisi İslam’dır” açıklamasına suç duyurusu

Vali Yavuz’un “devletin ideolojisi İslam’dır” açıklamasına suç duyurusu
Haziran 29
23:07 2022

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “İslam’ın önderliği hâlâ bu millette. Bu ülkede devletin ideolojisi İslam’dır” dedi. Atatürkçü Düşünce Derneği suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Düzce Akçakoca’da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Müslümanlar bu ülkede dün de bugün de azınlık değildir. Laiklik yanlış anlaşılıyor, devletin ideolojisi İslam’dır” dedi.

T24’ün haberine göre Seddar Yavuz yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

  • “Devletin bugünkü tanımı laiklik olsa da ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hâlâ. Bu ülkede ket, çelik fanus devletin ideolojisi İslam’dır. Lozan’a bakarsanız Lozan da aynıdır. Bu ülkede sadece ve sadece azınlıklar gayrimüslimlerdir.
  • İster Boşnak asıllı, ister Kürt asıllı. Bunların hepsi asli ve kurucu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşlarıdır ve eşit haklara sahiptir. Eğer öyle olsaydı; bu ülkede sanıldığı gibi, bölücülerin yaptığı gibi, hiçbir Kürt bu ülkede ne bakan olabilirdi ne de cumhurbaşkanı olabilirdi ne hoca olabilirdi.
  • Osmanlı’da da padişahların yanındaki şeyhülislamlara bakarsanız yine onların Kürt asıllı olduğunu görürsünüz. Bizim bir etnik derdimiz yok. Aynı yolun yolcusu muyuz? Sevincimiz bir mi? Davamız bir mi? Bu ülkenin her bir rengini kucaklıyoruz. Kimsenin siyasi görüşten dolayı tavrımız söz konusu değil. O yüzden İslam’ın önderliği hâlâ bu millette.”

ADD’den suç duyurusu

Vali Seddar Yavuz’un açıklaması üzerine Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

ADD Şube Başkanı Taylan Bingöl, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “29 Haziran Çarşamba günü saat 13.30’da Kocaeli Adliyesi önünde olacağız. Basın açıklaması yapacağız” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER