A3 Haber

CHP sordu: Demirören’e verilen 950 milyon dolarlık kredide kamu yararı var mı?

CHP sordu: Demirören’e verilen 950 milyon dolarlık kredide kamu yararı var mı?

CHP sordu: Demirören’e verilen 950 milyon dolarlık kredide kamu yararı var mı?
Haziran 30
22:48 2022

CHP, Demirören Holding’in Ziraat Bankası’ndan aldığı 950 milyon dolarlık krediyi yeniden gündeme getirdi. Deniz Yavuzyılmaz, “Ziraat Bankası bir kamu bankası. O zaman verilen bu kredide bir kamu yararı mı var?” sorusunu yöneltti.

Demirören Holding’in Ziraat Bankası’ndan aldığı 950 milyon dolarlık kredi Meclis KİT Komisyonu’nda yeniden gündeme geldi. Ziraat Bankası’nın kredi ödemelerine ilişkin “ticari sır” olarak verdiği yanıt halen tartışmaların odağındayken, CHP yeniden bu krediye ilişkin sorular yöneltti.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Demirören Holding’e kullandırılan kredileri gündeme getirdi.

Komisyon üyesi Deniz Yavuzyılmaz, bankadan Demirören Holding’e kullandırılan kredilerle ilgili Sayıştay raporunda yer alan tespitleri anımsattı ve “700 milyon dolar Demirören Grubu’na şirket satın alma projesi kredisi verilir. 100 milyon dolar işletme kredisi, daha sonra bir 150 milyon dolar daha işletme kredisi, yani toplam 950 milyon dolarlık bir kredi hacmi oluşturuluyor” dedi.

Yavuzyılmaz, “Ziraat Bankası bir kamu bankası mı? Ziraat Bankası bir kamu bankası. O zaman verilen bu kredide bir kamu yararı mı var?” sorusunu yöneltti.

“Krediyi özel bankadan alsaydı”

CHP’li Yavuzyılmaz sorularına şöyle devam etti:

  • Yani bu krediyi gidip bu şirket özel bir bankadan kullanabilir miydi? Gitsin, bu kredi özel bir bankadan kullansaydı.
  • Ziraat Bankası bu krediyi kullandırarak ne fayda elde etti? Yani yüksek bir faiz oranıyla verdi de yüksek bir kazanç mı elde etti? Bunu bir fırsata mı dönüştürdü?

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER