A3 Haber

“İGA’da Cengiz ve Kalyon’a 1 milyar 364 milyon avro kıyak geçildi”

“İGA’da Cengiz ve Kalyon’a 1 milyar 364 milyon avro kıyak geçildi”

“İGA’da Cengiz ve Kalyon’a 1 milyar 364 milyon avro kıyak geçildi”
Haziran 30
17:45 2022

Cengiz ve Kalyon’a İstanbul Havalimanı’nda 1 milyar 364 milyon avro kıyak geçildiğini söyleyen CHP’li Başarır, “Ertelenen kira, yapılan eksik işleri topladığımız zaman DHMİ’nin yani halkın 3.5 milyar avro zararından bahsediyoruz” dedi. Başarır, “Namuslu bir savcı çıksın iddianame hazırlasın” diyerek yargıyı göreve çağırdı.

İstanbul Havalimanı’ndaki yolsuzlukları belgeleriyle birlikte açıkladığını ve bugüne kadar hiçbir cevabın gelmediğini ifade eden CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Bildiğiniz üzere İGA’nın devlete ödemesi gereken 2018-2019-2020 kira bedeli olan toplam 1 milyar 200 milyon euro 2043’e kadar ertelenmişti. Devletin ve şirketin sözleşme gereği karşılıklı edimleri ve yükümlülükleri vardır. Maalesef ki bu şirket yükümlülüklerini yerine getirmediği gibi şu anda kira da ödemiyor” dedi.

Kira ertelemesi…

Kira ertelemesini ‘kıyak’ olarak niteleyen Başarır, “Kod ve koordinasyonlarda yapılan değişikliklerden dolayı İGA (​İstanbul Grand Airport), şirketi yani Kalyon ve Cengiz İnşaat lehine 1 milyar 364 milyon euro’luk bir fark oluşmuş” dedi.

“2015 DHMİ Yönetim Kurulu Kararı’nda 1.etap yatırım bedeli 7 milyar 354 milyon avro iken revize master planı ile bu yatırım bedeli 5 milyar 990 milyon euro’ya düşmüştür” diyen Başarır, şöyle konuştu:

  • Bu konu 2015-2018 arası iddia olarak gündeme gelmiş ancak dönemin İGA CEO’su Kadri Samsunlu bu iddiaları yalanlayarak İGA’nın yapım şartnamesine uygun bir şekilde her şeyi mevzuata uygun bir şekilde yaptığını ileri sürmüştür.

“Bu para ek bütçenin yüzde 27’si demek”

  • DHMİ’nin bu 1 milyar 364 milyon avroyu şirketten ek kira olarak ya da ilave yatırım olarak alması gerekmekte ancak bugüne kadar ek kira alınmadığı gibi kiralar ertelendi. İlave yatırıma ilişkin de hiçbir bilgiye ulaşamadık. Bu para, asgari ücret alan 5 milyon 620 bin 107 kişinin maaşı demek. Bu para ile 28 milyon 100 bin 535 üniversite öğrencisine burs verilir. Bu para, getirdiğiniz ek bütçenin %2.7’si demektir.

“DHMİ, kiraları 24 yıl erteledi”

Kira ötelemesine neden olan malzemelerin de şartnameye uygun kullanılmadığını ve burada da yolsuzluk yapıldığını belirten CHP’li Başarır, “Bu İGA şirketinin kirası neden 24 yıl ötelenmişti? İGA, pistin yapımında kaliteli dolgu malzemesi kullanması gerektiğini ifade ederek ya bize ek süre verin ya da 1 milyar 200 milyon avroluk ek bütçe verin dedi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi de 24 yıl kiraları öteleyerek İGA’ya kıyak çekmişti. Bunları milletle, meclisle, Sayıştay’la paylaşmıyorlar. Ancak gelin görün ki İGA, sözleşmeye göre kullanması gereken dolgu malzemesini kullanmıyor ve üstelik pisti de 600 metre kısa yapıyor ama beyefendilere buna rağmen kira ötelemesi yapılıyor” dedi.

“Eksik yapılan pist…”

Yapı denetim kontrol tutanağı ile İGA’nın yolsuzluklarının tescillendiğini ifade eden CHP’li Başarır, “Anlayacağınız İGA malzeme, proje ve yapım şartlarına uygun şekilde bu pisti yapmıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da bu usulsüzlüğü onaylıyor. İGA’nın resmi internet sayfasında 3.pistin uzunluğu 3750 metre olması gerekirken bakanlığın onayladığı belgede 3060 metre olmasında bir sakınca görülmemiş. Yani %20’sini eksik yapmışlar. Peki bu eksiklik tahsil edilmiş mi? Hayır” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER