A3 Haber

Belgeler ortaya çıktı: Erdoğan’ın yakınındaki isim Uber’den 150 bin dolar istedi

Belgeler ortaya çıktı: Erdoğan’ın yakınındaki isim Uber’den 150 bin dolar istedi

Belgeler ortaya çıktı: Erdoğan’ın yakınındaki isim Uber’den 150 bin dolar istedi
Temmuz 10
20:59 2022

Uber dosyaları sızdı. Uber’in Türkiye’de faaliyet gösterebilmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşmak istediği ortaya çıktı. Buna göre şirket Mehmet Şimşek ve Ali Babacan’a ulaşmaya çalıştı. İlk olarak ulaştıkları Cuneyd Zapsu da Uber’den 150 bin dolar istedi.

Amerikan teknoloji devi Uber’in kayıtları sızdı. DW Türkçe‘nin ulaştığı bilgilere göre, Türkiye’de sarı taksi ile yaşadıkları yoğun tartışmalarla gündeme gelen ve bir süre boyunca faaliyetlerinin yasaklanmasının ardından yeniden hizmete giren Uber’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşmak için hangi isimlerle iletişime geçtiği ortaya çıktı.

Buna göre Uber, Türkiye’deki varlığını garantilemek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimleri radarına aldı. Şirket önce dönemin bakanları Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’e ulaşmak istedi. Ancak ilk olarak AKP kurucularından ve bir danışmanlık firması bulunan Cuneyd Zapsu’ya ulaştı.

Sızan dosyalara göre Cuneyd Zapsu’nun şirketi de Uber’den 150 bin dolar istedi.

“Erdoğan çok agresif”

İncelenen belgelere göre, Uber Türkiye’ye girmeye hazırlanırken pazar araştırması yapan bir yöneticinin şu ifadeleri dikkat çekti:

“Önemli bir nokta şu ki, RTE (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) bu günlerde yabancı internet şirketlerine karşı çok agresif. Twitter ve Youtube’u vergi ödememekle suçluyor… O halde tüm bu (yaratıcı!) argümanlara karşı hazırlıklı olmalıyız.”

Ekim 2014’teki yazışmalara göre, Türkiye’den sorumlu bir yönetici, Uber’in P2P lansmanının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Twitter ve Youtube vakası gibi aktarılma riskine karşı, AKP kabinesinden “entelektüel ve teknoloji meraklısı kişilerle” iletişime geçeceklerini söyledi.

Babacan ve Şimşek’le görüşmek istediler

Bu isimlerin ise dönemin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olduğu belirlendi.

Yazışmalara göre Babacan, o tarihten önce şirket kurucusu Travis Kalanick ile görüşmüş, Şimşek ise yakın zamanda Londra’da Uber’i destekleyen bir tweet atmıştı.

Toplantılarda “Amacımız, taksi lobisinden önce bu iki kişinin Uber’i Erdoğan’a anlatmasını sağlamak” diyen Uber yöneticisi, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile konuşmanın taksi lobisini harekete geçirebileceğinden Topbaş’tan önce daha kıdemli insanlarla irtibata geçmeyi deneyeceklerini ifade etti.

Zapsu’ya ulaştılar

Belgelere göre şirket, Babacan ve Şimşek’e “AKP’nin kurucularından ve Erdoğan’ın yakın arkadaşı olan” Cuneyd Zapsu üzerinden ulaşmaya karar verdi.

Yine belgelere göre şirket, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun oğlu Murat Aksu’ya ait bir hukuk bürosu olan ASC Hukuk ile de olası bir yardım için iletişime geçeceklerini belirtti.

Kayıtlara göre UBER yöneticileri İstanbul’da Zapsu ve şirket yetkilisi ile bir yemek gerçekleştirdi. Görüşmede Zapsu’nun şirketi, Uber’in Türkiye pazarında işlerini kolaylaştıracak kilit kişileri belirledi. Valilerden belediye başkanlarına, taksi plakası sahiplerinden medya şirketlerinin başkanları ve içişleri, ulaştırma ve maliye bakanlarına yaklaşık 30 kişilik bir liste sunan Zapsu’nun şirket yöneticisi, bu kişilerin kim oldukları ve şirketten duymak istedikleri mesajın ne olduğu konusunda Uber’e yardım edeceklerini belirtti. Ayrıca 2015 seçimlerinin öncesi ve sonrasında doğru iletişim kanalları kurmaları için şirkete rehberlik edeceklerini ifade etti.

Zapsu, ayda 50 bin dolar istedi

Görüşmenin ardından Aralık 2014’te Zapsu’nun danışmanlık firması Uber’e bir anlaşma taslağı gönderdi. Taslağa göre Zapsu, üç aylık lobi faaliyeti için ayda 50 bin dolarlık ücret talep etti.

Üst düzey bir yönetici, “Fiyat çok yüksek ama muhtemelen Türkiye’de gerçekten büyümemizin tek yolu Cuneyd Zapsu gibi nüfuz sahibi birinin bizi önemli Türklerin radarına sokması” dedi ancak iki şirket fiyatta anlaşamayınca o dönem resmi bir anlaşma yapılmadı.

Mehmet Şimşek’le görüştüler

Haber göre Şubat 2015’te ise dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşme gerçekleşti. Şimşek’le görüşmenin hangi lobici ya da bağlantılar aracılığıyla gerçekleştirildiği sızan belgelerde belirsiz kaldı. Şimşek’in bu görüşmesi kamuya açık kaynaklarda da yer almadı.

Yine DW Türkçe’nin sızan dosyalardan aktardığına göre Uber, Türkiye’deki stratejik ortaklık planını ise hayata geçiremedi. Eylül 2015’teki yazışmalarda firmaların çoğunun Türkiye’deki gergin siyasi ortamdan dolayı ya da taksi sektörünü etkilemek istemedikleri için bu alanda bir ortaklığa sıcak bakmadığı ifade edildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER