A3 Haber

Ankara’da iki çocuğa cinsel istismar davasında karar: İki sevgiliye 42.5’ar yıl hapis cezası verildi

Ankara’da iki çocuğa cinsel istismar davasında karar: İki sevgiliye 42.5’ar yıl hapis cezası verildi

Ankara’da iki çocuğa cinsel istismar davasında karar: İki sevgiliye 42.5’ar yıl hapis cezası verildi
Temmuz 11
12:44 2022

Ankara’da Dilek Ece Aydemir’in erkek arkadaşı Mustafa Saydam’ın, 12 ve 13 yaşlarındaki iki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmasıyla ilgili dava sonuçlandı. Saydam, “cinsel istismar” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından, Aydemir de iki suça iştirakten toplam 42 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen yıl Sincan ilçesinde meydana gelen olayda Dilek Ece Aydemir, üst kat komşularının kızı 13 yaşındaki N.U. ile onun yanına misafirliğe gelen kız arkadaşı 13 yaşındaki M.T.’yi, “Kahvaltı yapacağız” diyerek, erkek arkadaşı Mustafa Saydam’ın yanına götürdü. Saydam ve Dilek Ece Aydemir, daha sonra iki  kız çocuğunu yanlarına alıp taksiyle kiraladıkları günlük eve geldi.

Mustafa Saydam’ın, evde zorla içki içirip, darp ettiği N.U. ile M.T.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Binada görevli kapıcının sesler üzerine zile basmasının ardından Mustafa Saydam, iki çocuğu bıraktı. M.T.’nin durumu anlattığı annesi F.T.’nin şikayeti üzerine Mustafa Saydam ile kız arkadaşı Dilek Ece Aydemir, polis tarafından yakalanıp, mahkemece tutuklandı.

“Ben yapmadım, ben 22 ülke gezmişim”

Ankara 1’inci Batı Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan sanıklar, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Mustafa Saydam, son savunmasında, “Atılı olan suçlarda bir çoğunda haklılık payı vardır. Hayal dünyasında tecavüze uğradıklarını düşünüyorlardır. Ancak ben yapmadım. Benim maddi durumum iyidir. Ben 22 tane ülke gezmişim. Dört tane yabancı dilim vardır. Beraatımı ve tahliyemi talep ederim” dedi.

“Ben bu olayda mağdurum”

Sanık Dilek Ece Aydemir ise, “Ben kimseyi zorla bir yere götürmedim. O gün kahvaltıya gittik. Mustafa bize “günlük eve gidelim, alkol içeriz, hamburger yeriz” dedi. Ben de mağdurlara “gidelim mi'” diye sordum. Onlar da kabul edince birlikte gittik. Ben bu olayda mağdurum. Ben üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Uzun zamandır tutukluyum. Beraatımı ve tahliyemi talep ederim” dedi.

Mahkeme heyeti sanık Mustafa Saydam’a, N.U. ve M.T.’ye yönelik “nitelikli cinsel istismar” eyleminden toplam 30 yıl ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 12 yıl altı ay olmak üzere 42 yıl altı ay hapis cezası verdi. Sanık Dilek Ece Aydemir de aynı suçlara iştirakten 42 yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

“Hiç kimse hiçbir anne davasından vazgeçmesin”

M.T’nin annesi F.T., “Bu tarz olayları izlediğimde üzülüyordum. Çok ağladığım çocuk olmuştur. Bir gün benim de başıma geleceğini düşünmemiştim. Her ikisi de 40 yılın üzerinde ceza aldılar. Ben bunlara bu kadar ceza verilmesine çok sevindim. Hiç kimse hiçbir anne davasından vazgeçmesin. Davadan vazgeçmemiz için bizimle çok uğraştılar. Ben hiçbir şekilde davamdan vazgeçmedim. Ölsem de vazgeçmeyeceğim dedim. Ben hiçbir şekilde iyi hal indirimi yapılmasını ya da aftan yararlanmalarını istemiyorum ki başka çocuklar da zarar görmesin” dedi.

N.U’nun babası Ö.U. da, “Allah kimsenin başına vermesin. Çocuğumun psikolojisi tamamen bitik şu anda. Derslerinin ortalaması yüksekti. Şimdi sınıfı zor geçti. Kimse bu gibi olaylarda davasından vazgeçmesin. Kazandık” dedi.

Avukat İbrahim Ethem Yiğit, sanıkların nitelikli cinsel istismar suçundan ceza aldıklarını söyleyerek, “Kadın olan sanık da aynı cezayı aldı; ama kadın burada eylemi gerçekleştiren kişi olarak değil suça iştirak eden kişi olarak bu cezayı aldı. Dolayısıyla onun erkek şahıstan durumu nitelik itibarıyla biraz farklı olsa da suça iştirak etmesi bakımından ona da aynı ceza mahkemece takdir edildi. Esas olan bundan sonra hedeflenmesi gereken şey bu çocukların toplum hayatına tekrar nasıl kazandırılacağı ve nasıl alışacağı. Eğitim hayatlarına nasıl devam edeceği üzerinde durmamız gerektiğini ifade etmiştik. Savunmalarımızı bu yönde yaptık. Mahkeme de böyle takdir etti” ifadelerini kullandı. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER