A3 Haber

Adaylar belli oldu: İngiltere’de başbakanlık yarışı bugün

Adaylar belli oldu: İngiltere’de başbakanlık yarışı bugün

Adaylar belli oldu: İngiltere’de başbakanlık yarışı bugün
Temmuz 13
15:37 2022

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmesinin ardından gözler partinin yeni liderinin ve yeni başbakanının kim olacağına çevrildi. Muhafazakar Parti liderliği için sekiz adayın yarıştığı sürecin ilk aşaması bugün başlıyor. Yeni lider ve başbakan 5 Eylül’de açıklanacak.

İngiltere’de Başbakanlık için sekiz adayın katılacağı yarış bugün başlıyor. Türkiye saatiyle 15.30’da ilk yapılacak oylamada 358 milletvekilinden 30’unun desteğini alamayan adaylar elenecek. Oylamada çıkacak sonuçlara göre iki ya da üç adayın elenebileceği ifade ediliyor. Yapılacak ikinci tur ve gerekirse 18 Temmuz’da üçüncü tur oylaması sonucunda elenenlerin ardından iki aday, Başbakanlık için yarışacak.

Adaylar kim?

Başbakanlık yarışındaki adaylar arasında halihazırda hükümette görev yapan bakanlar da bulunuyor. İngiliz medyasının ‘seçilme şansı yüksek’ olarak değerlendirdiği aday, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak. Sunak’ın dışında Irak doğumlu Nadhim Zahawi, İngiliz siyasetinin tecrübeli ismi, eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ve Dışişleri Bakanı Liz Truss da adaylar arasında bulunuyor.

İngiliz medyası, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın ve Başbakan Yardımcısı Dominic Raab’ın Rishi Sunak’a destek verdiğini duyurdu. Dışişleri Bakanı Liz Truss’a ise Boris Johnson’a yakın isimlerden Kültür Bakanı Nadine Dorries ve Brexit’ten sorumlu Devlet Bakanı William Rees-Mogg desteğini açıkladı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER