A3 Haber

“Her yol bitti, engelli kaldı” diyen belediye başkanına engellilerden tepki: Hadsizlik!

“Her yol bitti, engelli kaldı” diyen belediye başkanına engellilerden tepki: Hadsizlik!

“Her yol bitti, engelli kaldı” diyen belediye başkanına engellilerden tepki: Hadsizlik!
Temmuz 18
12:08 2022

Ardahan Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Faruk Demir kaldırım çalışmalarını denetlediği sırada, yanına gelen bir vatandaşın engelli yollarını sorması üzerine “Biz onları kolundan tutar götürürüz, her yol bitti engelli yolu mu kaldı” diye yanıt verdi.

CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, kentte yapılan kaldırımları incelerken engelli yollarını soran vatandaşa, “Her yol bitti, engelli kaldı. Biz engellilerin elinden tutar götürürüz” dedi.

O anları kaydeden bir vatandaş, sosyal medyada paylaşınca CHP’li başkana tepkiler çığ gibi büyüdü.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Sekreteri Ayhan Metin, Demir’in sözlerinin, engelli haklarını yok saymak demek olduğunu belirtti.

Engelli bireylerin de insan hakları ve onuruna yakışır şekilde yaşamayı hak ettiğini vurgulayan Metin, şöyle konuştu:

  • “5378 sayılı Engelliler Kanunu’nun geçici 2’inci ve 3’üncü maddesi ve Anayasa’nın 10’uncu maddesi, açıkça bütün yapılı çevrenin engelli erişimine uygun hale getirilmesini emrediyor. Belediye Başkanı’nın yaptığı şey, hem kanunlara aykırı bir durum, söylediği de 5378 sayılı Engelliler Kanunu’na göre açıkça engelliliğe dayalı ayrımcılıktır. Medeni Kanun’da da ayrımcılık suçtur. Dolayısıyla Belediye Başkanı açıkça suç işlemiştir. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.”

“Bu konuda çok öfkeliyiz”

Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Mehmet Emin Demirci de Belediye Başkanı’nın sözlerinin, “rahatsız edici” olduğunu dile getirdi.

Demirci, şöyle devam etti:

  • “İnsanlar ağızlarından çıkan laflara dikkat etmeli, özellikle yönetici pozisyonundaki insanların daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Hadlerini aşmamaları lazım. Belediye Başkanı hadsizlik etmiştir. Bu konuda çok öfkeliyiz. Özellikle yönetici konumundaki insanların vatandaşa daha saygılı daha ölçülü davranması lazım. Kimseyi rencide edecek, küçük görecek sözler sarf etmemesi gerekiyor.”

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER