A3 Haber

Ümit Özdağ: Cemevlerine ibadethane statüsü vermeyeceğiz, selefiler de ister

Ümit Özdağ: Cemevlerine ibadethane statüsü vermeyeceğiz, selefiler de ister

Ümit Özdağ: Cemevlerine ibadethane statüsü vermeyeceğiz, selefiler de ister
Temmuz 19
09:16 2022

Mültecilere yönelik çıkışlarıyla gündemde olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Cemevlerinin ibadethane olması için bir önergeniz olacak mı?” sorusuna “Hayır… Selefi ve diğer tarikatlar çıkıp onlar da aynı şeyi isteyecek” karşılığını verdi.

Cemevlerine ibadethane statüsü vermeyeceklerini söyleyen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın sözleri sosyal medyada gündem oldu.

Cem Alevi ve Kültür Vakfı’nı 3 Temmuz’da ziyaret eden Özdağ, vakıf üyelerinin “Cemevlerinin ibadethane olması için bir önergeniz olacak mı?” sorusuna verdiği yanıt şaşırttı. Özdağ cevabında, “Hayır. Bizim parti olarak böyle bir önergemiz olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Selefi ve diğer tarikatlar çıkıp onlar da aynı şeyi isteyecek. Bugün Zafer Partisi olarak böyle bir adım atacağız diye size verecek sözüm yok” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımızı mobbinge uğruyor”

Özdağ’ın sözlerinin güven vermediğini belirten vakıf üyeleri, “Bizim evimize cümbüş evi diyorlar. Çocuklarımız devlet kurumlarında memur olsa da mobbinglere uğruyorlar. Siz de ‘Böyle bir düşüncemiz yok’ diyerek bana bir güvence vermiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Faşistlere siyasi parti statüsü verilmemeli”

Ümit Özdağ’ın sözlerine tepki gösteren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz ise, “Faşistlere siyasi parti statüsü verilmemeli!” dedi.

“Aleviliği selefilikle bir tutan anlayış”

Çankaya Cemevi Derneği Başkanı ve Hüseyingazi Cemevi Dedesi Hüseyin Öz, Özdağ bu sözleriyle ülkesini tanımadığını, gerçeklerini bilmediğini ve Türkiye’yi yönetemeyeceğini belirtti. Öz, “Aleviliği, selefilikle bir tutan ve ibadethanelerimizi reddeden anlayışından ötürü Özdağ’ı kınıyorum.” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER