A3 Haber

Uyuşturucu baronu çıkan terör savcısı tutuklandı

Uyuşturucu baronu çıkan terör savcısı tutuklandı

Uyuşturucu baronu çıkan terör savcısı tutuklandı
Temmuz 22
21:32 2022

Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyon kapsamında polislere uyuşturucu kuryeliği yaptırdığı öne sürülen ve “FETÖ borsası” kurup 3 milyon lira parayı hesabına geçirdiği iddia edilen terör savcısı Osman Yarbaş tutuklandı. Savcının tutuklanmasıyla birlikte dördü polis olmak üzere 15 kişi tutuklanmış oldu.

Konya merkezli iki uyuşturucu operasyonu kapsamında 4’ü polis 14 zanlının tutuklandığı soruşturmada adı geçen ve Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) görevden uzaklaştırılan Cumhuriyet savcısı Osman Yarbaş, Adana’da tutuklandı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen uyuşturucu soruşturması kapsamında Antalya’da gözaltına alınan savcı Osman Yarbaş, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Adana’ya götürüldü.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Osman Yarbaş, savcılık tarafından tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Savcının sorgusunda kendisine komplo kurulduğunu öne sürdüğü öğrenildi.

Osman Yarbaş, nöbetçi hakimlikçe “uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama” ile “suç örgütü kurma” iddiasıyla tutuklandı.

Operasyon

Konya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 30 Ekim 2021’de bir araçta 24 kilo 600 gram eroin ele geçirdiği operasyonun şüphelisinin, Adana’da daha önce narkotik ekibinde görev yapan polis memuru C.A. olduğu tespit edilmişti.

Tutuklanan zanlıyla bağlantılı kişileri tespit etmek için başlatılan çalışmalarda ise C.A’nın uyuşturucuyu taşıdığı aracın Adana’da görevli savcı Osman Yarbaş’a ait olduğu bilgisine ulaşılmıştı.

Osman Yarbaş’ın 5 Temmuz’da Konya merkezli Adana, Van, Hakkari ve Antalya’da düzenlenen ikinci operasyon kapsamında tutuklanan 13 şüpheli arasındaki polislerden M.B.Y. ile de Antalya’ya gittiği belirlenmişti.

Operasyonlar kapsamında 4’ü polis 14 zanlı tutuklanmıştı.

HSK 2. Dairesi, 11 Mayıs’ta savcı Osman Yarbaş’ı görevden uzaklaştırmış, yürütülen inceleme ve soruşturma çerçevesinde HSK müfettişlerince Osman Yarbaş’ın meslekten ihracı teklif edilmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER