A3 Haber

DSÖ’den “Maymun Çiçeği” salgını kararı: “Küresel acil durum” ilan etti!

DSÖ’den “Maymun Çiçeği” salgını kararı: “Küresel acil durum” ilan etti!

DSÖ’den “Maymun Çiçeği” salgını kararı: “Küresel acil durum” ilan etti!
Temmuz 23
17:44 2022

Türkiye’de de görülen maymun çiçeği virüsü için Dünya Sağlık Örgütü yeni bir karar aldı. DSÖ, salgın nedeniyle ‘küresel acil durum’ ilan etti.

Geçtiğimiz haftalarda açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Avrupa bölgesinde son üç haftada maymun çiçeği vakalarının üç kat arttığı belirmişti.

Kluge, “Hükümetlere ve sivil topluma, maymun çiçeği hastalığının büyük bir coğrafi alanda kendini göstermesini önlemek için önümüzdeki haftalarda ve aylarda çalışmalarını artırma çağrımı yineliyorum. Bu hastalığın giderek yayılmasını tersine çevirmek için acil ve koordineli eylem zorunludur” ifadesini kullanmıştı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün 70’ten fazla ülkeye yayıldığını duyurdu.

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez iki çocukta Maymun Çiçeği virüsüne rastlandı.

Türkiye’de de vaka görüldü

Sağlık Bakanı Koca, 30 Haziran’da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de maymun çiçeği hastalığının tespit edildiğini duyurmuştu.

Koca”Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

DSÖ’nün 20 Temmuz’da yaptığı son açıklamaya göre şu ana kadar virüs nedeniyle beş can kaybı yaşandı.

Toplam vaka sayısı ise 15 bin 600 oldu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER