A3 Haber

CHP, Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı

CHP, Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı

CHP, Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı
Temmuz 25
17:14 2022

CHP, sağlık çalışanlarının sorunlarını görüşmek için TBMM’yi 1 Ağustos’ta olağanüstü toplantıya çağırdı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Basın toplantısı düzenleyen Özel, geçen hafta sağlık meslek örgütlerinin yöneticileriyle yaptıkları toplantı sonucunda 16 maddelik kanun teklifi hazırladıklarını söyleyerek Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı. Özel, yaptığı açıklamada “Biz iktidar muhalefet ayırmadan tüm grupları, tüm milletvekillerini bu toplantıya çağrımıza cevap vermeye ve gelecek hafta 14.00’te Genel Kurul’da olmaya davet ediyoruz. Sorun yakıcıdır, sorun siyaset üstü bir sorundur ama mesele siyasetin konusudur. Siyaset bu sorunu çözmek için birtakım siyasi rekabetleri çekişmeleri bir kenara bırakmalıdır” dedi.

Sağlık çalışanlarının sorunlarının görüşülmesi için 120 milletvekilinin imzasıyla hazırlanan dilekçeyi TBMM Sekreterliği’ne sunan Özel, sağlıkta şiddetin araştırılmasına ilişkin Meclis’e sundukları kanun tekliflerinin 10 kez AKP-MHP tarafından reddedildiğini vurguladı. Özel, “AKP ve MHP’nin hem genel başkanlarının hem sözcülerinin ‘Türk Tabipleri Birliği kapatılmalıdır’ söylemleri birlikte çalışma olanağını ortadan kaldırmış ve bu örgütleri kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırma noktasında gayret gösterilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Hazırlanan kanun teklifinin müzakere edilmesi ve gelecek pazartesi genel görüşme yapılması yönünde çağrıda bulunan Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Sağlık çalışanlarına karşı şiddet, bu Meclis’in çok uzun süredir konusu. Özellikle son 10 yılda, bu konu ile ilgili Meclis’te sayısız kez araştırma önergeleri verildi, soru önergeleri verildi, kanun teklifleri verildi. Amaca yönelik ve sonuç alan bir kanuna bir türlü kavuşamadık. 2012 yılında Ersin Arslan arkadaşımızın bıçakla yaralanarak öldürülmesinden sonra daha önce 10 kez verilen sağlıkta şiddetin araştırılmasına ilişkin kanun teklifi AKP tarafından reddedildi. Talep edilen yasal değişikliklerin altı boşaltıldığı için amaca ulaşan kanuna bir türlü kavuşamadık. 2 yıl önce partiler bir araya gelerek bir çalışma yaptı. Komisyon aşamasına kadar her şey yolundaydı ama komisyonda saraydan gelen telkinlerle AKP yine o kanun teklifinin altını boşalttı. Bu sene mayıs ayında yine bir kez daha çalışıldı. Hem TTB’nin, hem sendikaların, derneklerin tam taleplerini karşılamadığı hep söyleniyordu. AKP ve MHP’nin hem genel başkanlarının hem sözcülerinin ‘Türk Tabipleri Birliği kapatılmalıdır’ söylemleri birlikte çalışma olanağını ortadan kaldırmış ve bu örgütleri kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırma noktasında gayret gösterilmiştir.

“Ekrem Karakaya öldürüldüğünde siyaset ‘TTB kapatılsın’ı konuşuyordu” 

TTB ateşli silahlara ilişkin bir kanun teklifinde bulunmuştu. Bu kanun teklifi ateşli silahlar kanununda değişiklik yapılmasını öngörüyordu. Biz bu kanun teklifi üzerine çalışırken Konya’da Ekrem Karakaya uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. O günlerde siyaset ‘Türk Tabipleri Birliği kapatılsın’ı konuşuyordu. Belinde silahıyla oraya giren birisi Ekrem Karakaya kardeşimizi şehit etti. O günden sonra herkes tepkisini dile getirdi. Sonuç; iktidar partisi Ekrem Karakaya’nın memleketinde bir hastaneye adını verdi. Elbette kıymetlidir. Ama bu klasik tepkiler, bu klasik refleksler, sağlık emekçilerinin hayatını kaybetmesinin önüne geçmiyor.

CHP olarak TTB ile birlikte sağlık alanında görev yapan dernekleri davet ettik. Elimde 16 maddelik bir kanun teklifi var. Bu kanun teklifi sağlık meslek örgütlerinin, derneklerin ortak talepleridir. ‘Bunu kanunlaştırın’ diyorlar. Biz Meclis başkanlığına bu kanun teklifini verdik. Partimizin 120 milletvekilinin imzasıyla Meclis’i 1 Ağustos 2022’de saat 14:00’da olağanüstü toplantıya davet ediyoruz. Bu toplantıda ilk önce bir genel görüşme açılmasını talep ediyoruz. Tüm siyasi partiler bir genel görüşme yaparak sağlıkta şiddet konusundaki görüşlerini, düşüncelerini dile getirsin. Meclis’in çalışmalarına devam ederek TCK ve Ateşli Silahlar Kanunu’nda değişiklik yapılmasını talep ettiğimiz 16 maddelik kanun teklifinin görüşmelerinin yapılmasını talep ediyoruz. Bu bitene kadar Meclis’in çalışmalarını sürdürmesini istiyoruz. Meclis Başkanı Meclis’i 7 gün içinde toplantıya çağırmak durumunda. 200 milletvekili olursa genel görüşme başlayacak. Ardından kanunun görüşmelerine geçebileceğiz. Biz iktidar-muhalefet ayırmadan tüm milletvekillerini bu toplantıya çağrımıza cevap vermeye davet ediyoruz.

“Teklifimizin adalet ve sağlık komisyonuna sevk edilmesini bekliyoruz”

Biz iktidar muhalefet ayırmadan tüm grupları, tüm milletvekillerini bu toplantıya çağrımıza cevap vermeye ve gelecek hafta 14.00’te Genel Kurul’da olmaya davet ediyoruz. Tabii bu konuda üzerine görev düşen ve daha önceden görevini yaparlarsa Meclis’in gelecek hafta daha sağlıklı çalışmasını sağlayacak olanlar var. Bunlar da Sağlık Komisyonu Başkanı ve Adalet Komisyonu Başkanı’dır. Kanun teklifimizin bu iki komisyona sevk edilmesi beklenmektedir. Bu komisyonlar yazın çalışma kararı almış durumdadırlar. Başkanları herhangi bir başka iş ve işleme gerek olmaksızın bu hafta içinde komisyonlarını toplantıya çağırabilirler. Kendilerine sevk edilecek bu kanun teklifi üzerinde komisyon toplantısı komisyon çalışmaları bu hafta içinde tamamlanabilir. O zaman gelecek pazartesi genel görüşmeyi müteakip kanunun görüşmelerine geçer ve bunu kamuoyunun da beklentilerini karşılayacak tüm sağlık emekçilerinin beklentilerini karşılayacak şekilde gelecek pazartesi günü normal çalışma saatleri içinde bunu tamamlayabiliriz. Eğer sağlık ve adalet komisyonları pazartesi gününü beklerse bu haftayı değerlendirmezlerse o zaman gelecek hafta pazartesiden sonra birkaç gün daha çalışmaya ihtiyaç olacaktır. Meclis Başkanı’nın bu toplantı çağrımızı önümüzdeki pazartesi için yapacağına inanıyorum.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER