A3 Haber

Kılıçdaroğlu’ndan beklenen açıklama: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere

Kılıçdaroğlu’ndan beklenen açıklama: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere

Kılıçdaroğlu’ndan beklenen açıklama: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere
Temmuz 25
22:11 2022

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı çağrı ile 22.00’da açıklama yapacağını duyurmasının ardından belirttiği saatte video yayımladı.

Kılıçdaroğlu, “Güzel günler yakın. Geçiş döneminde de mücadeleyi elden bırakmıyoruz.  Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere” ifadelerine yer verdi.

İlk yapacağı işlerden birinin 1.6 otomobillerde vergileri 4’te 1 oranında indirmek olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

  • Uzun zamandır sohbet edemedik. Çok sorun birikti emin olun ki çok çetin bir mücadele veriyoruz. Biz iktidara geldikten sonra bakarız demiyoruz. Bu geçiş sürecinde çektiğiniz acıları olabildiğince hafifletmek için çok uğraşıyoruz. Güzel günler yakın ama geçiş sürecinde de mücadeleyi elden bırakmıyoruz. İktidara geldiğimizde ivedilikle çözeceğimiz sorunlar maalesef muhalefetteyken zaman alabiliyor. İnatla hayat kalitenizi düşürmeye çalışan ceberruh bir iktidar var karşınızda. Oysa insanımız çok mütevazi. Bir evi, bir arabası, güzel huzurlu bir ailesi olsun istiyor. Sadece bu kadar, bu bile çok görülüyor insanımıza. Yoksulların en savunmasızların üstü çizildi. Orta sınıfın altındaki haneler dibe düşürüldü. Özellikle tipik orta sınıf işçi çocuklarının basamakları tırmanarak standart atlama olasılığı ellerinden alındı. İktidar sadece ihalecilere, beşli çetelere, mafyalara, çantacılara çalıştı. İşte bugün ivedilikle yapacağımız bir iyileştirmeyi hatırlatmak ve kritik bir çağrı yapmak için sizleri mutfağa davet ettim. Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum, özellikle ÖTV.

“Nüfusumuzun yüzde 95’inin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı”

  • Türkiye’de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV’yi ödüyoruz. Yetmiyor. Aracın bedeliyle birlikte bu verginin de vergisi olarak alınan yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz. Üstüne motorlu taşlar vergisi ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına? Bakın Almanya’da 15 bin avro olan sıfır bir aracın fiyatı bizde vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya’daki otomobilin tam iki katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95’inin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı.
  • Şimdi açıkça çağrı yapıyorum. Yapacağımız işlerden biri 1.6 motor otomobillerde vergileri bugünün yaklaşık dörtte biri oranına indirmek olacak. Biliyorsunuz, gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştim. O baki hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz.

“Zenginin çok kazananın vergilendirilmesi taraftarıyım”

  • Özetle bugün ikinci el olarak satılan arabanın parasıyla sıfır araba alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik araba alımını ötelemek. Ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Bu kadar. Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu arabalar sizlerin de hakkıdır. Altını çizeyim. Bu bahsettiğim uygulama lüks araçlar için olmayacak. Açık konuşayım zenginin çok kazananın vergilendirilmesi taraftarıyım. Bu ülkede çok kazanan, fakirin, fukaranın, hayatının iyileşmesi için de beytülmale katkıda bulunmak zorundadır. Saray, yoksuldan aldı, varsıla, sermayeye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim. Ama herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir.

“ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız”

  • Tekrar ediyorum. Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler vergilerini ülkelerine. Otomotiv sektörü de bana darılmasın. Onlar da biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde kayıplarını çok hızlı telafi ederler. Zaten böyle devam ederse onlar da biliyorlar ki onlar içinde yolun sonu göründü. Bu yüzden hep birlikte biraz sabır. Sonrası hepimiz için aydınlıktır.
    Kalın sağlıcakla.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER