A3 Haber

Bulgaristan erken seçime gidiyor

Bulgaristan erken seçime gidiyor

Bulgaristan erken seçime gidiyor
Temmuz 28
11:47 2022

Bulgaristan’da hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 18 Temmuz’da aldığı görevi Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etmesiyle ülkede Ekim’de erken genel seçim yapılacak.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, BSP lideri Korneliya Ninova’nın hükümet kurma görevini iadesinin ardından Cumhurbaşkanlığında yaptığı açıklamada, ülkenin erken seçime doğru yol aldığını belirterek, istifa eden Başbakan Kiril Petkov’un dörtlü koalisyon hükümetinin en kötü mirasının enerji sektöründe oluşturduğu kaos olduğunu söyledi.

Radev, parlamentoyu feshetmeden önce çalışmalarını sürdürebilmesi için bir hafta daha süre tanıyacağını kaydederek, bu sürede ülkedeki doğal gaz ve diğer yakıt fiyatlarını denetleyen Devlet Enerji ve Sular Düzenleme Komisyonuna (KEVR) başkan seçilmesini istedi.

BSP lideri Korneliya Ninova, ülkenin kriz ortamında yeniden erken seçime gitmemesi için çaba gösterdiklerini ancak son 10 günde meclisten destek bulamadıklarını ifade etti. Ninova, Cumhurbaşkanı Radev’in istifa eden hükümetini en çok eleştiren politikacı olduğuna dikkati çekerek, “Enerji sektöründe kaos oluşturma suçlamasını da kesinlikle kabul edemem” ifadesini kullandı.

Bu durumda Radev’in, parlamentoyu feshederek, erken seçim için tarih belirleyip, bir sonraki hükümet kuruluncaya kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümet oluşturması gerekiyor.

Anayasaya göre cumhurbaşkanının, erken seçime gidilmeden önce parlamentodaki en büyük iki siyasi güce, ardından diğer bir partiye hükümet kurma görevini vermesi gerekiyor.

Geçen yıl üç kez genel seçimin yapıldığı Bulgaristan’da halk Ekim’in ilk yarısında tekrar sandık başına gidecek.​​

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER