A3 Haber

Çin’den ABD’ye tehdit: Ateşle oynayan kendini yakar

Çin’den ABD’ye tehdit: Ateşle oynayan kendini yakar

Çin’den ABD’ye tehdit: Ateşle oynayan kendini yakar
Temmuz 28
22:48 2022

ABD Başkanı Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile görüştü. İki ülke arasında Tayvan gerilimi sürerken Şi, Tayvan konusunda yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, “Ateşle oynayan kendini yakar” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in 2 saat 17 dakikalık görüşmesi sona erdi. Görüşmede ABD’yi açık açık tehdit eden Çin, Tayvan konusunda ABD’yi uyararak “Ateşle oynayan kendini yakar.” ifadelerini kullandı.

Beşinci kez telefonda görüşen Biden ve Xi’nin görüşmesi 2 saatten fazla sürdü. Beyaz Saray, görüşmenin yerel saatle sabah 08.33’te başladığını ve 10.50’de sona erdiğini aktardı.

Biden: ABD’nin politikası değişmedi

Açıklamada, Tayvan konusunda Başkan Biden’ın ABD politikasının değişmediğini, ABD’nin statükoyu değiştirmeye veya Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığını vurguladığı belirtildi.

“Ateşle oynayan kendini yakar”

Çin Devlet Başkanı Şi, Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde, Tayvan konusunda yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, “Ateşle oynayan kendini yakar.” dedi.

ABD’den Tayvan ziyareti krizi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in üzerinde hak iddia ettiği Tayvan’a muhtemel ziyaretiyle ilgili endişelerin artması üzerine Çin bu konuda sert yanıt vermişti.

Pelosi’nin ABD’den gayriresmi savunma desteği alan ancak Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü Tayvan’a ziyareti durumunda Çin böyle bir geziyi bir provokasyon olarak göreceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “ABD kendi yolunda gitmekte ve Çin’e meydan okumakta ısrar ederse kesinlikle güçlü tepkilerle karşılaşacaktır” demişti.

Pelosi, Tayvan’a seyahat ederse en son 1997’de o zamanın ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvan’a seyahat eden en üst düzey ABD yetkilisi olacak. Biden, geçen hafta yaptığı bir açıklamada ise ABD yetkililerinin şu anda Tayvan’ı ziyaret etmesinin “iyi bir fikir olmadığını” söylemişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER