A3 Haber

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı: “Büyükanıt, Levent Göktaş’ı kızağa çekmişti”

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı: “Büyükanıt, Levent Göktaş’ı kızağa çekmişti”

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı: “Büyükanıt, Levent Göktaş’ı kızağa çekmişti”
Temmuz 31
20:53 2022

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, görevde olduğu sırada dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın ‘Levent Göktaş’ı pasif göreve aldırdığını’ açıkladı.

Necip Hablemitoğlu suikastının firari şüphelisi emekli albay Levent Göktaş’ın sosyal medyada bir hesap açtığı iddiası ve tam açıklama yapacağı zaman söz konusu hesabın askıya alınması, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Göktaş’ı hedef alan ifadeler kullanmasına yönelik tartışmalar devam ediyor.

Bu tartışmalara Ergenekon davasında sanık olmuş olan eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin de tartışmalara dahil oldu ve “Levent Göktaş ‘Konuşursam tuğla çekilir’ demiş, çekilmesi lazım” dedi.

Pekin, görevde olduğu sırada dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın “Levent Göktaş’ı pasif görev aldırdığını” ifade etti. Pekin, “Epey kirlenmiş bir durum var, bunun açığa çıkması gerekiyor; Levent Göktaş ‘Konuşursam tuğla çekilir’ demiş. Yani bir tuğla çekildiği zaman açığa çıkar, çekilmesi lazım” diye konuştu.

Pekin, Genelkurmay Başkanlığı’nın, Levent Göktaş’ın takip edilmesi için MİT’e gönderdiği resmi yazıyı ve MİT’in de buna karşılık Kazakistan ve Türkmenistan’daki faaliyetlerini izleyerek verdiği raporu 2006 yılında gördüğünü de ifade etti.

“Bu adamı takip edin yazısı vardı” 

KRT TV’ye konuşan Pekin, şunları aktardı:

  • 2006’da Genelkurmay Karargahına İstihbarat Daire Başkanı olarak geldim. Orda evrakların arasında Levent ile ilgili birtakım değerlendirmeler gördüm. O değerlendirmeler neyle ilgiliydi ondan bahsetmeyeceğim ama Genelkurmay Başkanlığı Levent’le ilgili, Milli İstihbarat Teşkilatı’na bir yazı yazmış, o yazıda diyor ki ‘Bu adamı takip edin, bu adamın yaptığı faaliyetleri vs bize bildirin’. Onlar da özellikle Kazakistan ve Türkmenistan’daki faaliyetlerini bildirmişler. Belki hala duruyordur, bu konuda Milli İstihbarat Teşkilatı’nda gerekli bilgi vardır.

“Başka biri de var” 

İnan Kıraç tartışmalarına da değinen Pekin, şu ifadeleri kullandı:

  • İnan Kıraç’ın Sezgin Baran Korkmaz’dan aktardığı 55-60 milyar bir para var, Levent’in hesabına geçen hisseler var. Burada da Levent’in iki tane ofisi var. Avukatlık yaparken çok farklı şeylerle irtibatlı, avukatlık yaparken bir takım iş bitirici faaliyetlerde bulunmuş, arabuluculuk faaliyetleri, belki alacak verecek arasında birtakım faaliyetlere bulaştığını görüyoruz.

“Tuğlanın çekilmesi lazım”

  • Özel Kuvvetler içinde belli bir seviyeye ulaştığınızda, birtakım insanlar özel kuvvetlerdeki yetenekli insanlardan faydalanmak isteyebilir. Maalesef Özel Kuvvetlerde görev yaparken, bazı Özel Kuvvetler çalışanlarının petrol işiyle, silah işiyle uğraşan kişilerle Kuzey Irak’ta; Suriye’de Kazakistan’da, diğer yerlerde iş birliği içinde oldukları açık. Bunları Milli İstihbarat Teşkilatı biliyor. Kimin kimle görüştüğünü ne yaptığını ortaya çıkartır. Levent konusunda da bu ve buna benzer bir şeyler olabilir, diye düşünüyorum. Bizzat gözümle görmedim ama cezaevinden çıkıyor ofisler açıyorsun, saraya yakınlığından-birilerini tanıdığından bahsediyorsun gelene gidene…Bunlar hep duyduğumuz şeyler. Levent’in bu işi tek başına yapacağını sanmıyorum, başka birileri de var. Yakanan Nuri’nin (Gökhan Bozkır) 7 sayfalık ifadesi var, o ifadede nedir ne değildir var, burada söyleyemem. Başkaları da var.
  • Epey kirlenmiş bir durum var, bunun açığa çıkması gerekiyor; Levent Göktaş ‘Konuşursam tuğla çekilir’ demiş. Yani bir tuğla çekildiği zaman açığa çıkar, çekilmesi lazım.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER