A3 Haber

Prof. İlber Ortaylı: 30 sene içinde nüfus problemimiz ortaya çıkacak

Prof. İlber Ortaylı: 30 sene içinde nüfus problemimiz ortaya çıkacak

Prof. İlber Ortaylı: 30 sene içinde nüfus problemimiz ortaya çıkacak
Temmuz 31
14:18 2022

Tarihçi Prof. İlber Ortaylı, nüfus problemine değinerek “Türkiye’de doğumlar azalıyor, 30 sene içinde nüfus problemimiz ortaya çıkacak.” dedi.

Prof. İlber Ortaylı, bugünkü Hürriyet gazetesindeki yazısında nüfusa ilişkin sorunlara değindi. “Etrafta dilenen çocuklarıyla yaşamaya çalışan kadınlar var” diyen Ortaylı, Sosyal kurumların sokakta yaşayanlar ile ilgilenmediğini belirtti.

Ortaylı “Türkiye’de endüstrileşme ve çarpık şehirleşmenin paletleri bütün bu insanları sildi. Yerine yenileri türedi. Baba anneyi dövüyor, boşanıyorlar veya adam ölmüş oluyor. Kadın, üzerinde hiçbir etki yapmamış bir sevgili buluyor. Yeni gelen adamın işi, çocukları istemem demekle başlıyor. Çocuk yok ediliyor, en son örneğini birkaç gün evvel gördük. Sevimli bir 4.5 yaşındaki bebeğin cesedi ortaya çıktı. Etrafta dilenen çocuklarıyla yaşamaya çalışan kadınlar var. Sosyal kurumların hatta hanımların ve beylerin kurduğu vakıf ve yardım derneklerinin ilgileri dışındalar. Şu ara yiyecek sıkıntısı bile çekiliyor.” ifadesini kullandı.

“Doğumlar azalıyor”

Ortaylı şunları kaydetti:

  • Türk halkı merhametlidir. Bosna’da konsantrasyon kamplarında Sırpların elinden kurtulan anneler ve beş bin çocuğuna bakmaya kalktılar. O zamanki hükümet bunların gelişini tasdik etmedi; çocukları evlat edinmek isteyenler alamadılar. Benzer mekanizma devam ediyor. Sahipsiz veya sorumsuz sahiplerinin çocuklarını koruyucu ailelere vermek zorundayız. Türkiye’de doğumlar azalıyor. 30 sene içinde nüfus problemimiz ortaya çıkacak. Doğan çocuklarımızı şu veya bu şekilde toplum olarak benimseyip korumalıyız.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER