A3 Haber

Şırnak’ta intihar eden PÖH hakkında ifade veren polis de intihar etti

Şırnak’ta intihar eden PÖH hakkında ifade veren polis de intihar etti

Şırnak’ta intihar eden PÖH hakkında ifade veren polis de intihar etti
Temmuz 31
17:02 2022

Şırnak’ta intihar eden ve notunda mobbingi anlatan polis Alpaslan Soylu’nun soruşturmasında, anlatımları doğrular nitelikte ifadelerde bulunan polis Murat Sucu da intihar etti.

Şırnak’ta vali koruması olarak görev yaparken yaşamına son veren özel harekat polisi Alpaslan Soylu’nun arkadaşı özel harekat polisi Murat Sucu dün intihar etti. Sucu’nun, Soylu’nun intiharıyla ilgili verdiği ifade sebebiyle mobbinge maruz kaldığı ve Manavgat Koruma Şube’ye sürgün edildiği iddia ediliyor.

Polis Alpaslan Soylu, 9 Haziran günü kaldığı evde beylik tabancası ile kendini vurarak intihar etmişti. Soylu’nun Şırnak Özel Harekat Şube’de yaşananları anlattığı intihar notu emniyet içerisindeki mobbing iddialarını yeniden gündeme getirmiş, olay tepkilere neden olmuştu.

“Soylu’nun mektubunu doğrular nitelikte ifade verdiği öğrenildi”

Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre, sosyal medyada da tepkilere neden olan konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, aldıkları bilgilere göre Sucu’nun intihar eden Alpaslan Soylu’nun mektubunu doğrular nitelikte ifade verdiğini söyledi.

Soylu’nun ailesinin anlatımları doğrultusunda Şırnak’ta o olayda bulunan özel harekatçıların birçoğunun tayin edildiğini öğrendiklerini ifade eden Sezer, şöyle devam etti;

  • Murat da Alpaslan’ın beraber çalıştığı tim arkadaşı. Manavgat’ta hassas şube denilen koruma şubeye veriliyor. Kurban Bayramı’ndan önce işe başlıyor. Arkadaşları ile konuşmalarında da ‘Kamuflajı çıkarmak kolay olmadı’ şeklinde söylemleri var. İnsanların o anını bilemediğimiz için neler yaşadı bilemiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var ki; kafaya takacak bir borcu, sorunlu ilişkileri yok, bir sarhoşluğu yok, ailevi bir problemi yok.

“İntiharlarla ilgili geniş bir araştırma yapılmalı”

Sosyal medyada Murat Sucu’nun “öldürüldüğü” yönünde iddialar ortaya atıldığına dikkat çeken Sezer, böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Sezer, bu iddiaların karşısında canlı yayın açarak konuyu sosyal medyada gündeme getirdiklerini de dile getirdi. Yıllardır polis intiharlarının nedenlerinin şeffaf bir şekilde araştırılması gerektiğini söylediklerini belirten Sezer, şunları kaydetti:

  • ‘Şu vardı o yüzden intihar etti, bu vardı o yüzden intihar etti’ gibi bir olay değil. Bu intiharların emniyet teşkilatı içerisinde çok şeffaf bir biçimde araştırılması gerekiyor. Bin polise bir psikolog düşecek şekilde alımlar yapıldığı yönündeki açıklamalarla bu işin çözülemeyeceğini belirtmiştik. Bu sorunun farklı yerlerden kaynaklandığını bunun da genel teşkilat sorunu olduğunu belirtiyoruz. Geniş bir araştırma yapılması gerektiğini söylüyoruz.

“Hayattan vazgeçecek noktaya getirenler kimler?”

Sucu’nun intiharına ilişkin ise yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi. Polis intiharları ile ilgili araştırma yapan ve daha önce de çeşitli intiharları Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Bakan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  • Bugün, mobbing ve amir tahakkümüne katlanamayıp intihar eden polisimiz Alparslan Soylu’nun, Şırnak’ta üç yıl birlikte özel harekat polisliği yaptığı arkadaşı, polisimiz Murat Sucu da mobbing ve amir tahakkümüne daha fazla katlanamadı ve intihar etti. Yaşamına son verecek noktaya gelen Murat Sucu’nun abisi de Antalya’da trafik polisi olarak görev yapan bir emniyet mensubu. Alparslan Soylu’nun babası ve abisi de emniyet mensubuydu. Tüm bunlar bir anlam ifade ediyor mu Süleyman Soylu? Polislerimizi canından bezdirenler, onları gencecik yaşlarında hayattan vazgeçecek noktaya getirenler kimler Süleyman Soylu? Susmaya, seyretmeye devam mı edeceksin?

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER