A3 Haber

Et ve Süt Kurumu açıkladı: Koyun ve kuzu eti fiyatlarına yüzde 25 indirim yapıldı

Et ve Süt Kurumu açıkladı: Koyun ve kuzu eti fiyatlarına yüzde 25 indirim yapıldı

Et ve Süt Kurumu açıkladı: Koyun ve kuzu eti fiyatlarına yüzde 25 indirim yapıldı
Ağustos 04
11:34 2022

Et ve Süt Kurumu, kuzu eti fiyatlarında yüzde 25 indirim yapıldığını açıkladı. İndirimli fiyatların 5 Ağustos Cuma gününden itibaren başlayacağı bildirilen açıklamada, “Gövde kuzu 129,75 liradan %25 indirimle 98 liraya, Kuzu pirzola 181,50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114,50 liradan 86 liraya satılacak” denildi.

Et ve Süt Kurumu, kuzu eti fiyatlarında yüzde 25 indirim yapıldığını yapıldı.

Et ve Süt Kurumu’ndan yapılan açıklamada, “Et ve Süt Kurumu, kuzu eti satışlarında indirim kampanyası başlattı. Fiyatlarda yapılan indirimle kuzu etinin daha fazla tüketiciye ulaştırılması hedefleniyor. Halkımızın uygun fiyatlarla kaliteli kuzu eti tüketmesi sağlanacak. Et ve Süt Kurumu kampanya ile koyun kuzu eti tüketiminde farkındalık oluşturmayı da amaçlıyor. Ülkemizin mera ve arazi yapısının küçükbaş hayvancılığa daha uygun olması nedeniyle küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, meralarımızdan daha fazla yararlanılarak düşük maliyetli kırmızı et üretimi sağlanmış olacak” denildi.

“Hem üreticimiz hem tüketicimiz kazanacak. Maliyetler dikkate alınarak belirlenen fiyattan üreticilerimizden satın alınacak küçükbaş hayvanlar Et ve Süt Kurumuna ait satış mağazalarında vatandaşlarımıza uygun fiyattan ulaştırılacak” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  • “ESK, üreticiden koyun kuzu alımlarını arttırarak fiyatlarda istikrarı korumayı hedefliyor. ESK, kuzu etinde dönemsel arz fazlalığından kaynaklanan fiyat dengesizliklerinin önüne geçmek amacıyla yerli üreticiden aldığı küçükbaş hayvanı bir taraftan tüketiciye indirimli fiyata ulaştırırken diğer yandan kuzu karkas olarak ihraç ederek üreticinin emeğine sahip çıkmayı hedefliyor. İhracat canlı olarak değil karkas olarak gerçekleştirilecek. Kuzu karkas ihracatı ile küçükbaş eti yan ürünleri olan deri, sakatat ve hayvansal yağlar ülke ekonomisine kazandırılmış olacak.”

Yeni fiyatlar

Yüzde 25’e varan indirimli satışların 5 Ağustos 2022 Cuma gününden itibaren başlayacağı belirtilen açıklamada, ESK’nın indirimli kuzu koyun eti kampanyasına göre, gövde kuzu 129.75 liradan %25 indirimle 98 liraya, Kuzu pirzola 181.50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114.50 liradan 86 liraya satılacak” ifadelerine yer verildi.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER