A3 Haber

Lüks yatta kilolarca uyuşturucu ele geçirilmişti: Bodrum’daki operasyonda tutuklu sayısı 18’e yükseldi

Lüks yatta kilolarca uyuşturucu ele geçirilmişti: Bodrum’daki operasyonda tutuklu sayısı 18’e yükseldi

Lüks yatta kilolarca uyuşturucu ele geçirilmişti: Bodrum’daki operasyonda tutuklu sayısı 18’e yükseldi
Ağustos 04
11:21 2022

Muğla’nın Bodrum ilçesinde geçtiğimiz hafta ortasında bir yat ve kuru yük gemisine düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 14 gemi personeli çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Böylece tutuklu sayısı 18’e yükselmiş oldu.

Bodrum ilçesi Güllük Limanı’na 26 Temmuz günü hareket halindeki Vanuatu bayraklı 92 metre boyundaki ‘Ocean Blue’ isimli ticari gemide uyuşturucu madde bulunduğuna dair bilgi alındı. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından operasyon düzenlendi.

Ekipler, ticariyi gemiyi takibe aldı. Takip sırasında Güllük Körfezi açıklarında ABD bayraklı “Belgor” isimli motor yatın ticari gemiye yanaşıp ayrıldığı tespit edildi. Bunun üzerine ticari gemi durduruldu. Ancak ABD bayraklı motor yatın kaptanı, yapılan tüm sesli ve görüntülü ikazlara rağmen yoluna devam etti. Dört sahil güvenlik botu, bir sahil güvenlik dalış timi, bir sahil güvenlik uçağı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait bir helikopter tarafından motor yat takibe alındı. Yat, uzun süren takibin ardından önleme manevraları ile zor kullanılarak durduruldu. Motor yattaki dört kişi gözaltına alındı.

Uyuşturucuyu denize atmışlar

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan arama kararı doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik ekiplerince “Belgor” isimli motor yat ile “Ocean Blue” isimli ticari gemide ve denizde arama yapıldı. Aramalarda denize atıldığı tespit edilen yaklaşık 60 kilo, kıyıda yaklaşık 21 kilo olmak üzere toplam 81 kilo kokain ve ticari gemide yaklaşık 3 kilo skunk ele geçirildi.

Ekiplerce ele geçirilen 81 kilo kokain, 3 kilo skunk Bodrum Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği bahçesinde sergilenip, basına gösterildi. 30 Temmuz’da adliyeye sevk edilen A.K.E., M.Ş., A.O. ve İ.Ç. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Tutuklu sayısı 18’e yükseldi

Ekiplerce kıyıda ve denizde arama çalışmaları aralıksız sürerken, “Ocean Blue” isimli ticari gemideki 14 şüpheli gözaltına alındı. Anterhaber.com internet sitesinde yer alan habere göre, emniyetteki işlemleri tamamlanan A.A., Y.T., T.G., B.O., N.B., H.Ö., S.Ş., M.G., N.A., M.A., E.I., S.D., H.A., M.C., adliyeye sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Dev uyuşturucu operasyonunda tutuklu sayısı 18’e yükseldi.

Milas ilçesine bağlı Güllük Körfezi ile Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Akbük Mahallesi arasındaki kıyı şeridinde operasyonların zaman zaman devam edildiği denize atılan uyuşturucu için aramaların sürdüğü belirtildi.

Belgor isimli 27 metrelik yat ile Ocean Blue isimli kuru yük gemisine el konuldu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER