A3 Haber

Mısır taşıyan üç gemi daha Ukrayna’dan hareket etti: İrlanda, İngiltere ve Türkiye’ye gidiyor

Mısır taşıyan üç gemi daha Ukrayna’dan hareket etti: İrlanda, İngiltere ve Türkiye’ye gidiyor

Mısır taşıyan üç gemi daha Ukrayna’dan hareket etti: İrlanda, İngiltere ve Türkiye’ye gidiyor
Ağustos 05
08:52 2022

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İrlanda, İngiltere ve Sakarya’nın Karasu Limanı’na mısır taşıyan üç geminin, Ukrayna limanlarından hareket ettiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Ukrayna’dan İrlanda’ya gidecek olan ve 33 bin ton mısır taşıyan Panama bayraklı Navistar isimli gemi Odessa Limanı’ndan hareket etti. Gemi, İstanbul’un kuzeyinde Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından denetime tabi tutulacak. 13 bin ton mısır taşıyan ikinci gemi de Ukrayna’dan İngiltere’ye gitmek üzere Çernomorsk Limanı’ndan hareket etti. Malta bayraklı Rojen isimli geminin seyri de Müşterek Koordinasyon Merkezi tarafından anbean takip ediliyor” denildi.

Türkiye’ye 12 bin ton mısır getiren Polarnet gemisine ilişkin ise “Ukrayna’nın Çernomorsk Limanı’nda bekleyen Polarnet isimli Türk bayraklı gemi de Karasu’ya gelmek üzere hareket etti. 12 bin ton mısır taşıyan gemi Karasu’ya varmadan önce İstanbul’un kuzeyinde Müşterek Denetleme timi tarafından denetime tabi tutulacak” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

22 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında imzalanan tahıl sevkıyatı anlaşması imzalanmıştı. Bu kapsamda Ukrayna’dan tahıl almak için yola çıkmak üzere dün Bandırma Limanı’ndan gelen Barbados bandralı “Fulmar S” isimli gemi ise Kilyos açıklarına demirlemişti.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, sevkıyatın şimdilik günde üç gemi ile sınırlı olacağını açıkladı. Aynı zamanda aylık ihraç edilecek tahıl miktarı da 3 milyon tonu geçmeyecek. İlerleyen süreçte gemi ve toplam tahıl miktarının aşama aşama arttırılması öngörülüyor. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER