A3 Haber

İzmir’de beş yıl önce bin 200 hektar ormanın yandığı alan yeşillendi

İzmir’de beş yıl önce bin 200 hektar ormanın yandığı alan yeşillendi

İzmir’de beş yıl önce bin 200 hektar ormanın yandığı alan yeşillendi
Ağustos 06
15:08 2022

İzmir Menderes’te beş yıl önce çıkan orman yangınında zarar gören 1200 hektar alan, geçen zaman içinde yeniden ağaçlandırıldı.

Menderes ilçesine bağlı kırsal Deliömer Mahallesi yakınlarında 1 Temmuz 2017’de orman yangını çıktı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin karadan ve havadan müdahalesiyle yangın, 2 günde söndürüldü. İzmir’in en büyük yangınlarından olan yangında bin 200 hektar orman kül oldu.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, bölgenin eski haline döndürülmesi için kolları sıvadı. 1500 kilo kızılçam tohumu bölgeye atıldı. Yanan sahaya kızılçam, kara servi, badem, dut, biberiye, lavanta, dağ muşmulası, iğde, yalancı akasya türlerinden oluşan toplam 1 milyon 200 bin 846 fidan dikildi. Aradan geçen zamanla yangının izleri silindi. Dikilen fidanların boyu 2,5 metreye kadar uzadı.

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, DHA’ya konuştu. Yangın başladıktan 10 dakika sonra ekiplerin müdahaleye başladığını belirten Derince, “47 saatte yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Bin 200 hektarlık alan yandı.

Orman Bölge Müdürlüğü olarak yangından sonra ormanları kaderine bırakmıyoruz. Uzman arkadaşlarımız ve orman mühendislerimizle yanan alanda etüt çalışması yaptık. Bu arada sahadaki yanmış ağaçlar kesildi, ekonomik olarak değerlendirilerek buradan uzaklaştırıldı. Yanan sahada hangi tür teknik çalışma yapılacağı belirlendi. Aynı yıl içinde 150 hektarlık alan, doğal yollarla yani kalan ağaçların tohumlarıyla gençleştirildi. Sahaya 1 milyon 200 bin çeşitli türlerde yangına dayanıklı fidanlar dikildi. Yüzde 100 başarılı bir çalışma oldu” dedi.

“Gerçek başarı yangınların çıkmaması”

Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, boyunu aşan fidanları işaret edip, “Fidanlarımıza adeta çocuk gibi bakıyoruz. Çapalanmaları, otlarının alınması, üzerine baskı yapan yabancı türlerin kesilmesi gibi bakımları yapıldı. Kendi bağımsızlığını kazanıncaya kadar fidanların bakımını yapıyoruz. Şu an fidanlarımız kendi bağımsızlığını kazanmış durumda” diye konuştu.

Vatandaşları da uyaran Derince, “Biz orman teşkilatı olarak dünyanın en iyilerindeniz. Hatta ‘en iyisiyiz’ diyebiliriz. Ağaçlandırmada da çok başarılıyız. Ama gerçek başarı, yangınların çıkmaması. Bunun için vatandaşlarımız çok duyarlı olmalı. Özellikle yaz sezonunda bağ, bahçe temizliklerini ateşle yapmasınlar. Pikniklerini, piknik için ayrılan alanlarda yapsınlar. Yol kenarından geçerken izmaritlerini ormana atmasınlar, Yangının görünce hemen ihbar etsinler” ifadelerini kullandı.

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER