A3 Haber

Çocukların payına oyuncak yerine yoksulluk düştü: Türkiye’de üç çocuktan biri aşırı yoksul!

Çocukların payına oyuncak yerine yoksulluk düştü: Türkiye’de üç çocuktan biri aşırı yoksul!

Çocukların payına oyuncak yerine yoksulluk düştü: Türkiye’de üç çocuktan biri aşırı yoksul!
Ağustos 08
18:30 2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi “Çocuk Yoksulluğu” raporunu paylaştı. Raporda, “Tek adam rejimine geçişle birlikte çocuk yoksulluğu yüzde 8 arttı. 7 milyon 436 bin çocuk derin bir yoksullukla karşı karşıya kaldı. Türkiye’de her 3 çocuktan 1’inin aşırı yoksulluk içinde” ifadeleri yer aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ‘Çocuk Yoksulluğu’ raporunu paylaştı. Rapora göre, Anayasa değişikliği ile tek adam rejimini inşa eden Cumhur ittifakı bileşenleri yalnızca yetişkinleri değil çocukları da felakete sürükleyen bir yoksullaşma dalgası yarattı.

CHP, Türkiye Çocuk Yoksulluğu raporu hazırladı. İktidarın “En az üç çocuk yapın” tavsiyesine karşın çocuk yoksulluğunun her ay arttığına dikkat çeken CHP’li İlgezdi, hazırladığı raporda özetle şu saptamalara yer verdi:

Yoksulluk 7 milyonu aştı: TÜİK’in saptırdığı rakamlar bile çocuk yoksulluğunu gizleyemiyor. 2017’de 6 milyon 893 bin olan yoksul çocuk sayısı 2021’de yüzde 8 artarak, 7 milyon 436 bine ulaştı.

Suç oranı artıyor: 2009-2020 yıları arasında 18 yaşından küçük 88 bin 741 çocuk ceza infaz kurumuna girdi. Ayrıca 2009-2020 arasında ceza infaz kurumuna giren toplam çocuk sayısının yüzde 85’i yani 75 bin 345’i Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiği döneme denk geliyor.-

Vebali iktidarın: Pandemi döneminde bile yolcu garantili havalimanlarına, geçiş garantili otoyollara, köprülere döviz bazında garantiler ödenirken, her geçen gün ülkemizde çocuk yoksulluğu artıyor. Çünkü ülkemizin kaynakları ihtiyacı olana değil, yandaşa aktarılmaya devam ediyor. Bunun en büyük kanıtı 2017’den bugüne her hafta yoksullar ordusuna iki bin yeni çocuğun katılması. Bu çocukların vebali iktidarındır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER