A3 Haber

ABD’de enflasyon yüzde 8,5 olarak açıklandı

ABD’de enflasyon yüzde 8,5 olarak açıklandı

ABD’de enflasyon yüzde 8,5 olarak açıklandı
Ağustos 10
16:34 2022

ABD temmuz ayı tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,5’le olarak açıklandı. Aylık enflasyon yüzde 0 düzeyinde olurken çekirdek enflasyon yıllık yüzde 5,9 oldu.

ABD’de temmuz ayı tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,5 oldu. Tüketici fiyatları bir önceki aya göre ise artış göstermedi. Ekonomistler enflasyonun temmuz ayında yüzde 8,7 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyordu. Haziran ayında açıklanan enflasyon rakamları yüzde 9’un üzerine çıkarak 41 yılın zirvesine tırmanmıştı.

Aylık enflasyon yüzde 0 düzeyinde olurken beklentiler yüzde 0,3 seviyesindeydi. Haziranda aylık enflasyon yüzde 1,3 düzeyinde gerçekleşmişti.

Temmuz ayında enerji ve gıda hariç hesaplanan çekirdek TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 5,9 arttı. Beklenti fiyatların bir önceki aya göre yüzde 0,5 artacağı yönündeydi. Temmuz ayında enerji fiyatları yüzde 4,6 gerilerken, gıda fiyatları ise yüzde 1,1 artış gösterdi.

Enflasyon verileri ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararında da etkileyici olacak. Fed Başkanı Jerome Powell da son konuşmasında faiz artırımlarının hızı için bu verinin yakından izleneceğini belirtmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER