A3 Haber

Ticaret Bakanı resmen açıkladı: Otomobil satışına “Altı ay ve 6 bin kilometre” sınırı

Ticaret Bakanı resmen açıkladı: Otomobil satışına “Altı ay ve 6 bin kilometre” sınırı

Ticaret Bakanı resmen açıkladı: Otomobil satışına “Altı ay ve 6 bin kilometre” sınırı
Ağustos 10
13:04 2022

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre araç satışı için düzenlenen yeni uygulamayı açıkladı. “İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak” diyen Muş, “İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız.” diye konuştu.

Otomotiv sektöründe artan fiyatların önüne geçilebilmesi için yeni bir düzenleme yapıldı. Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yönetmeliğin hazır olduğunu belirtti. Muş, “İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak” dedi.

“Yönetmelik hazırladık”

Muş, şirketlerin, galerilerin ve rentacar’ların aldıkları sıfır aracın hemen satımına kısıtlama getireceklerini açıkladı.

Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece.

Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER