A3 Haber

“Parazit” filmiyle dikkat çekmişti: Güney Kore bodrum katı daireleri yasaklıyor

“Parazit” filmiyle dikkat çekmişti: Güney Kore bodrum katı daireleri yasaklıyor

“Parazit” filmiyle dikkat çekmişti: Güney Kore bodrum katı daireleri yasaklıyor
Ağustos 11
11:35 2022

Güney Kore’nin başkenti Seul’de üç kişinin selde hayatını kaybetmesinin ardından bodrum katı kademeli olarak yasaklanıyor.

2020 Oscar Ödülleri’nde ‘En İyi Film’ dalında ödüle layık görülen Parazit filmindeki baş karakterlerin yaşadığı bodrum kat dairelerin gerçek hayatta da genellikle düşük gelirlilere kiralandığı biliniyor.

Ancak Seul kent yönetimi artık bodrum katlarda yerleşime izin vermeyecek. Mevcut bodrum kat daireler ise zaman içerisinde normal dairelere dönüştürülecek.

Karar, başkent Seul’ün dün ülkede son 80 yılın en yoğun sağanak yağışının görülmesinden sonra geldi.

Seul’de dünkü sağanak yağışın neden olduğu sel sonucunda, bodrum katlardaki daireleri su bastı.

Kent genelinde en az 11 kişi sel nedeniyle hayatını kaybetti, ya da kayboldu.

Pazartesi gecesi 40’lı yaşlarındaki iki kız kardeş ve 13 yaşındaki bir kız çocuğu, sel sularının bastığı bodrum katındaki dairelerinde ölü bulundu. Yerel medyaya yansıyan haberlere göre kız kardeşlerin evleri suyla dolu olduğu için yardım çağrısında bulundukları, ancak kurtarma ekiplerinin onlara ulaşamadığı belirtildi.

Trajik olay, ülkede ‘banjiha’ adı verilen bodrum katlarında yaşamanın getirdiği tehlikeler ve gelir eşitsizliği gibi konuları yeniden gündeme getirdi.

“Parazit”le dünyanın dikkatini çekmişti

Bong Joon-ho’nun yönettiği 2019 yapımı ‘Parazit’ filminde düşük gelirli bir aile Seul’de bodrum katında yaşıyordu. Film sayesinde bu sorun dünyanın da dikkatini çekmişti.

Oscar kazanmasının ardından şehir yönetimi 1500 haneye taşam koşullarını düzeltmesi için finansal destek sağlayacağını duyurmuştu.

2020 itibariyle Seul’de eksi 1 ve bodrum katında yaklaşık 200 bin daire var, bu sayı şehirdeki toplam evlerin yüzde 5’ini oluşturuyor.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER