A3 Haber

Bir içki grubuna daha zam geldi: Bu yıl içerisindeki altıncı zam

Bir içki grubuna daha zam geldi: Bu yıl içerisindeki altıncı zam

Bir içki grubuna daha zam geldi: Bu yıl içerisindeki altıncı zam
Ağustos 12
08:33 2022

Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş içki fiyatlarına zam geldiğini duyurdu. Son fiyat artışlarıyla birlikte 2022 yılında içkiye toplam altı kez zam yapılmış oldu.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bazı içkilere zam daha geldiğini duyurdu.

Aybaş, yaptığı açıklamada bir içki grubundaki viski, votka ve likörlere zam yapıldığını belirtti. Aybaş’ın açıklamasına göre eski fiyatı 5 bin lira olan bir viskiye 500 lira, diğer ürünlere 100 lira zam geldi.

Bu yıl yapılan altıncı zam

Enflasyonun yüksek oluşuyla beraber ÖTV’de de artışın yaşandığı 2022 yılında alkol fiyatlarına toplam altı kez zam yapıldı. Son zam 18 Temmuz itibarıyla yapılmıştı.

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayımlanan kararda alkolde ÖTV oranları değişikliğine gidildiği duyurulmuştu. Açıklamada, “Söz konusu mamullerin gençleri alkole alıştırmada etkili olduğu, içiminin kolaylaştırılması için içine şeker, aroma ve gaz basıldığı, fiyatının alkol derecesi düşük diğer içkilere nazaran düşük olması nedeniyle erişiminin kolay olduğu gözlemlendiğinden, litre başına uygulanan asgari maktu vergisinde değişiklik yapıldı” ifadeleri kullanılmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER