A3 Haber

Derinleşen yoksulluk: 2021’in dokuz ayında 243 milyon elektrik, 134 milyon doğalgaz faturası ödenemedi!

Derinleşen yoksulluk: 2021’in dokuz ayında 243 milyon elektrik, 134 milyon doğalgaz faturası ödenemedi!

Derinleşen yoksulluk: 2021’in dokuz ayında 243 milyon elektrik, 134 milyon doğalgaz faturası ödenemedi!
Ağustos 12
21:52 2022

Enerji Bakanı Dönmez, 2021 yılı ocak-eylül döneminde mesken ve tarımsal sulamada elektrik kesintisi uygulanan fatura sayısının 243 milyon, aynı dönemde doğalgazda konutlarda kesinti uygulanan fatura sayısının ise 134 milyon olduğunu açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın soru önergesine verdiği yanıtta 2021 yılı ocak-eylül döneminde mesken ve tarımsal sulamada elektrik kesintisi uygulanan fatura sayısının 242 milyon 944 bin 827 olduğunu açıkladı.

Bakan Dönmez, aynı dönemde doğalgazda ise konutlarda kesinti uygulanan fatura sayısının 133 milyon 906 bin 737 olduğunu bildirdi.

“AKP sadece izliyor”

“AKP iktidarı her ay zamlanan elektrik ve doğalgaz faturalarını sadece izliyor, önlem almıyor, vatandaşları bu borçları ile baş başa bırakıyor” diyen CHP’li kılıç tabloyu şöyle değerlendirdi:

  • Vatandaşlarımız son yıllarda yavaş adımlarla başlayan, sonra hızlanarak koşmaya başlayan ekonomik krizde elektrik, doğalgaz, su faturalarını ödemekte zorlanmaktadır. Pandemi ile birlikte birçok vatandaşımız bu faturalarını ödeyemez duruma gelmiştir ve halen de ödeyememektedir. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir belediyeleri olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilen belediyelerin başlattığı kampanyalara vatandaşlarımız yoğun katılım sağlayarak, ekonomik olarak zor durumda olanlara destek olmuşlardır. AKP iktidarı ise her ay zamlanan elektrik ve doğalgaz faturalarını sadece izlemekle yetinmiş, hiçbir önlem almamış, vatandaşları bu borçları ile baş başa bırakmıştır.

“Halktan kopuk AKP göremiyor” 

Bakanın da soru önergemize verdiği cevapta belirttiği gibi ‘şu kadar indirim yaptık, şöyle indirim yaptık’ şeklinde hamaset nutukları atmaktan başka bir şey yapmamıştır. Türkiye’nin dört bir yanında yaptığımız saha çalışmalarında gördük ki esnaf bütün kışı ısıtıcı açmadan soğukta, bütün yazı da klima açmadan sıcakta geçiriyor. Tasarruf etmek için lamba yakmıyor. Kirasından fazla elektrik faturası ödüyor. Ama AKP halktan o kadar kopuk ki bunları göremiyor. Yanlış ekonomi politikalarının elektrik ve doğalgaz maliyetlerini arttırdığını dahi göremiyorlar ya da görmezden geliyorlar.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER