A3 Haber

Numan Kurtulmuş’tan “Esad’la görüşme” açıklaması

Numan Kurtulmuş’tan “Esad’la görüşme” açıklaması

Numan Kurtulmuş’tan “Esad’la görüşme” açıklaması
Ağustos 19
08:20 2022

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir görüşme yapılıp yapılmayacağı soruları üzerine, “Bu bir devlet meselesidir. Bu konuyla ilgili her aklına gelen her istediği şeyi söylemez. Bu sorunun ortadan kaldırılması için objektif çözümler üzerinde duruyoruz” dedi.

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Tokat Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesisleri’nde basın mensupları ile bir araya geldi.

Kurtulmuş, basın mensuplarının Suriyelilerin geri dönüşü noktasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir görüşme yapılıp yapılmayacağı soruları üzerine şöyle konuştu:

Somut bir şekilde ortaya konulabilmesi için Türkiye başından beri görüşlerini ifade etmeye çalışıyor. Burada tabii bu bir devlet meselesidir. Bu da orta, ortalık yerde konuşulmaz. Bu konuyla ilgili her aklına gelen her istediği şeyi söylemez. Söylememesi gerekir. İki komşu ülkenin birbirine düşman dahi olsa istihbarat örgütlerinin birbirleriyle görüşmemesi düşünülemez. Kaldı ki dediğim gibi biz Suriye halkıyla kardeş bir milletiz. Bu sorunun ortadan kaldırılması için objektif çözümler üzerinde duruyoruz. En başında da biz orada ne diyoruz somut olarak, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Yani Suriye’nin bir terör devleti oluşturulmasına Türkiye müsaade etmez. Bu Türkiye’nin hayrına olduğu gibi Suriye’nin de Irak’ın da İran’ın da hayrı vardır. Dolayısıyla burada Suriye’de toprak bütünlüğünün temin edilmesi en temel teklifimizdir.

İsrail ile normalleşme

Kurtulmuş, İsrail’le normalleşme sürecine değinerek, şunları söyledi:

Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim Türk milleti olarak kırmızı çizgimizdir. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın mahremiyetini ortadan kaldıracak hiçbir konunun Türkiye tarafından, aziz milletimiz tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Tabii ki bölgedeki sorunların çözülmesi, aşılması ve bu anlamda aradaki sorunların ortadan kaldırılması bizim de talebimizdir. Ama bundan sonra normalleşme sürecinin, nasıl normalleşeceğini tayin edecek, tespit edecek olan taraf İsrail’dir, İsrail hükümetidir. Ve İsrail hükümeti bu süreçte atacağı adımlarla gerçekten bölgede barıştan, bölgede normalleşmeden orada insan haklarına saygıdan, Birleşmiş Milletler kararlarına saygıdan yana olup olmadığını ortaya koyacak olan taraftır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER