A3 Haber

Ümit Özdağ’dan yeni iddia: İktidarın hedefi seçimlere kadar 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık vermek

Ümit Özdağ’dan yeni iddia: İktidarın hedefi seçimlere kadar 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık vermek

Ümit Özdağ’dan yeni iddia: İktidarın hedefi seçimlere kadar 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık vermek
Ağustos 22
14:22 2022

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, vatandaşlık verilen Suriyeli sığınmacı sayısının 1.5 milyona yaklaştığını iddia etti. Özdağ, “Hedef, seçimlere kadar 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık vermekmiş” dedi.

“Tarihi bir çağrı yapacağını” belirterek basın açıklaması düzenleyen Özdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ortak cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini yineledi. Özdağ, “Bizim aylar önce gördüğümüzü, altılı masanın diğer siyasetçileri de ‘sahada Mansur Bey görülüyor’ diye masada ifade etmeye başladı. Günaydın, yeni mi uyandınız! Beş ayda gözünüz yavaş yavaş açıklamaya başladı. Bu göz açılması il başkanlarından genel başkanlarına sıçrasa ne güzel olacak” dedi.

“3 milyon Suriyeliye vatandaşlık” iddiası

Özdağ, “Saraydan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne, vartandaşlığa alınmasını istenilen liste yollanırken, son gelişme de vatandaşlık işlerinin doğrudan saraydan yapılmaya başlandığı yönünde… Hedef, seçimlere kadar 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık vermekmiş. Bu, seçmen ithali yoluyla Türkiye’de milli iradenin tahrip edilmesidir. Türkçe bilmeyen seçmenle, Türkiye’nin milli iradesini temsil edemezsiniz” diye konuştu.

Akşener ve Kılıçadaroğlu’na seslendi

Özdağ, altılı masanın sığınmacı sayılarına ilişkin olarak resmi rakamları kabul etmesini eleştirirken, “Seçmen listelerinin nasıl manipüle edileceğine dair bir bilginin hem Sayın Kılıçdaroğlu’na hem Sayın Akşener’e ayrıntılı bir şekilde kıdemli bir politikacı ve eski bir bakan tarafından brifing şeklinde verildiğini biliyorum. Bu kişinin 1.3 milyon kişiye vatandaşlık verdiler diye Kemal Bey’i ve Meral Hanım’ı uyardığını biliyorum. Buna rağmen susuyorsanız ve bu konuda ‘sorun yok’ diye açıklama yapıyorsanız, kendi seçmeninizi aldatıyorsunuz demektir” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1.5 milyon Suriyeliye vatandaşlık verildiğini iddia eden Özdağ, “Vatandaşlık verilenlerin listesini Resmi Gazete’de yayımlayın, 200 bin çıkarsa özür dilemeye hazırım” çağrısı yaptı.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER