A3 Haber

İlk hedef yaşlılar: Dolandırıcılıkta sahte servis elemanı dönemi

İlk hedef yaşlılar: Dolandırıcılıkta sahte servis elemanı dönemi

İlk hedef yaşlılar: Dolandırıcılıkta sahte servis elemanı dönemi
Ağustos 24
11:24 2022

Dolandırıcılar teknoloji şirketlerinin sahte teknik servis elemanı gibi davranarak bilgi ve para çalmayı hedefliyor.

Kendilerini sahte teknik servis elemanı olarak tanıtan dolandırıcıların genellikle yaşlı tüketicileri hedef aldığını belirten Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, uzaktan bilgisayara erişim izni ya da telefona gelen iki faktörlü doğrulama SMS’ini elde etme gibi amaçlarla kullanılan bu yöntemle cihaza ve hesaplara erişilmeye çalışıldığını belirtti. Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, teknik servis dolandırıcılığının nasıl anlaşılacağını ve neler yapılması gerektiğine ilişkin bilgi verdi.

Dolandırıldığınızı anlayacağınız dört aşama

Alev Akkoyunlu, teknik servis dolandırıcılığının dört yaygın belirtisine yönelik şöyle konuştu:

 • Korku ve aciliyet hissi yaratılıyor. Dolandırıcılar, kullanıcıları acil teknik servis desteğine ihtiyacı oldukları gibi sebeplerle arayabiliyor, SMS ya da e-posta atabiliyor. Bu tür acil durumlar her zaman dolandırıcılar tarafından uydurulmuş oluyor. Bu tarz iletişim karşısında kullanıcıların soğuk kanlı kalması gerekiyor. Aksi takdirde kullanıcılar telaşa kapılıyor ve tüm kişisel verilerini dolandırıcılarla paylaşabiliyor.
 • Cihazlarda mavi ekran beliriyor. Bilgisayarınızda, telefonunuzda veya tabletinizde bir virüs veya başka bir kötü amaçlı programın cihazınıza bulaştığını belirten bir açılır pencere veya mavi ekran belirir.
 • Bir linke tıklamaya ya da uygulama indirmeye yönlendiriyor. Sizinle iletişime geçen kişi, teknik yardım veya güvenlik yazılımı almak için hemen ücretsiz bir numarayı aramanızı veya bir bağlantıya tıklamanızı ister.
 • Dilbilgisi hataları yapılıyor. Çoğu zaman sizinle iletişime geçen dolandırıcı yazışma dilinde birçok dil bilgisi hatası yapar ve kelimeler özensiz seçilmiştir.

Dolandırılmaktan korunmak için önemli uyarılar!

Her zaman kimlik hırsızlığına ve uzaktan erişim yazılımlarına karşı güvenlik yazılımı kullanılması gerektiğini söyleyen Akkoyunlu, paranızı, verinizi ve kimlik bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan teknik servis dolandırıcılığına maruz kalmamak için dokuz öneride bulundu. Akkoyunlu bu önerileri şöyle sıraladı:

 • Cihazlarınız için teknik destek sağladığını iddia eden kişilerden gelen istenmeyen aramaları engelleyin.
 • İnternette gezinirken virüs uyarılarından bahseden veya sisteminizin güvenliğinin ihlal edildiğini belirten açılır pencerelerle etkileşime girmeyin.
 • Cihazlarınızdaki teknik sorunları gidermek için uzaktan erişim yazılımı yüklemenizi isteyen tüm istenmeyen e-postalara, mesajlara ve telefon görüşmelerine karşı şüpheci olun.
 • Siber suçlular e-posta adreslerini ve telefon numaralarını kolayca taklit edebileceğinden, talebin geçerliliğini belirlemek için arayanın kimliğine veya e-posta adresine güvenmeyin.
 • Kredi kartı numarası veya diğer hassas bilgiler dahil olmak üzere finansal bilgilerinizi asla telefon, e-posta veya metin yoluyla vermeyin.
 • Kripto para transferleri, banka havaleleri ve hediye kartı alımları gibi ödeme yöntemleri talep ediliyorsa şüphelenin.
 • İşletim sisteminizi ve cihazlarınızı her zaman güncel tutun.
 • Herhangi bir şüpheli etkinliği ve talebi Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na bildirin.” (DHA)

About Author

Cihangir Köroğlu

Cihangir Köroğlu

Related Articles

TÜM HABERLER