A3 Haber

“Kaçarken yakalanan Ünsal Ban Yunanistan’da ev almış”

“Kaçarken yakalanan Ünsal Ban Yunanistan’da ev almış”

“Kaçarken yakalanan Ünsal Ban Yunanistan’da ev almış”
Ağustos 30
18:43 2022

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında yakalanan eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban’ın gözaltı süresi uzatıldı. Yunanistan’a kaçma hazırlığındayken, Muğla Milas’ta yakalanan ve Ankara’ya getirilen eski Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban’ın Yunanistan’dan ev satın aldığı, bu yolla vize sahibi olduğu iddia edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan eski Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada dün Muğla’nın Milas ilçesinde polis ekiplerince gözaltına alındı.

Ankara istihbarat ve asayiş ekiplerince takip altında bulunan Ban’ın, her zaman kullandığı aracı bırakarak, daha önce kullanmadığı başka araçla Muğla’ya doğru yola çıktığı belirlendi. Ban’ın, olası polis uygulamalarından kurtulmak için dağ yollarını kullandığı tespit edildi. Muğla’ya böyle ulaşan Ban’ın, ‘Betina’ isimli yat ile Yunanistan’a kaçma hazırlığı yaparken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile istihbarat destekli operasyon sonucu yakalanması sağlandı.

Kaptan da gözaltında

Öte yandan ‘Betina’nın kaptanının, yatı Yunan kara sularında bırakarak ‘Betina One’ isimli, daha küçük sürat motoru ile Bodrum Marina’ya geldiği, Ünsal Ban’ı bu motor ile ülke kara sularında bulunan ‘Betina’ya taşıyacağı belirlendi. Tespitler üzerine Ban’ın kaçış yapacağı, Malta bandıralı yatta görevli ve Ban’ın aile şirketinde SGK kaydı bulunan kaptan ile mürettebat da gözaltına alındı.

Hakkında, eşine ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaştığı, tehdit ve şantajda bulunduğu şikayeti olan ayrıca THK Üniversitesi’ni zarara uğratmaktan çok sayıda davası bulunan Ünsal Ban’ın, deniz yoluyla ev satın aldığı, bu sayede golden vize sahibi olduğu ve çocukları için de 3 hafta önce golden vize aldığı Yunanistan’a gideceği tespit edildi.

Bir günlük ek gözaltı süresi verildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında yakalanan eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban’ın gözaltı süresi uzatıldı. Alınan bilgiye göre, yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada dün Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına alınan Ban, sabah saatlerinde kara yolu ile Ankara’ya getirildi. Asayiş Şubesi Gasp Büro Amirliğine götürülen şüphelinin işlemlerinin tamamlaması için bir günlük ek gözaltı süresi verildi.

Ünsal Ban hakkında, boşanma aşamasındaki eşine ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamaları bulunuyor.

Ne olmuştu?

Hakkında organize suç örgütü lideri olma suçlamasıyla yakalama kararı bulunan Sedat Peker, “Deli Çavuş” isimli Twitter hesabından eşi eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, onun boşanma aşamasındaki eşi olan AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu hakkında bir dizi iddia ortaya atmıştı. Peker ayrıca Tașkesenlioğlu’nun boşanma aşamasındaki eşi eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban’ın kendisine gönderdiği bir videoyu paylaşmıştı. Ban tarafından kayda alınan videoda Taşkesenlioğlu’nun elinde bıçak olduğu görülmüştü.

Ban hakkında, boşanma aşamasındaki eşine ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamaları bulunuyor

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER