A3 Haber

Kosova ile Sırbistan arasında pasaportsuz seyahat başladı

Kosova ile Sırbistan arasında pasaportsuz seyahat başladı

Kosova ile Sırbistan arasında pasaportsuz seyahat başladı
Eylül 02
09:19 2022

Kosova ile Sırbistan arasında Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğu kapsamında Ağustos ayında varılan ve her iki ülke vatandaşlarının kimlik kartlarıyla seyahat edebilmelerini öngören anlaşma uygulanmaya başladı.

Kosova’nın kuzeyinde Sırbistan ile sınır kapısı olan Yarinye’deki sınır geçişleri 1 Eylül öncesinin aksine artık sadece kimlik kartıyla ve ek belge olmadan yapılıyor.

Ağır taşıtlar ile araçlar artık, anlaşmanın yürürlüğe girmesinden önce beklediği süreden daha az süre sınırda bekliyor. Öncesinde formların doldurulmasından kaynaklanan gecikmeler yaşanıyordu.

Yarinye Sınır Kapısı’na giden yolda NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) kapsamında görev yapan Amerikan askerleri ve Kosova Polisi özel birimi mensupları devriyede bulunuyor.

Kosova ile Sırbistan gerginliğe yol açan giriş çıkışlar konusunda anlaşmaya vardı

Kosova İçişleri Bakanı Celal Sveçla, gece 00.00’da yaptığı açıklamada, Kosova-Sırbistan giriş-çıkışlarının tüm Kosova-Sırbistan sınırlarında sadece kimlik kartlarıyla yapılmaya başlandığını doğrulamıştı.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Kosova hükümeti, Temmuz sonunda, Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda “Sırbistan kimlik kartları ile Kosova’ya giriş/çıkış yapanlara geçici beyan formları verilmesi“ ve ”Sırp makamları tarafından Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarını ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” ile ilgili kararların yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Kosova’daki Sırplar, buna tepki göstererek, ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapattı ve ülkede gerilim arttı. Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması şartıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı aldı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova, kuzeyindeki Sırpları sürmeye kararlı

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) bölgede istikrarın bozulması halinde müdahale etmeye hazır olduğunu açıkladı. Sorunun çözümü için taraflar arasında AB’nin kolaylaştırıcılığındaki Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında görüşmeler yapılıyordu.

Çoğunluğunu Arnavut kökenlilerin oluşturduğu Kosova’nın 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesini Sırbistan tanımadı. Kosova’nın kuzeyindeki Sırplar ise Belgrat’ı “anavatan” olarak görüyor.

Toplam nüfusu 1,8 milyon olan Kosova’nın yüzde 5’ini Sırplar oluşturuyor.

Kosova’yı aralarında ABD’nin bulunduğu 100’e yakın ülke tanıdı. AB’nin 5 üyesi ile Rusya ve Çin, Kosova’yı tanımayan ülkeler arasında.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER