A3 Haber

Avro, dolar karşısında 20 yılın en dip seviyesinde!

Avro, dolar karşısında 20 yılın en dip seviyesinde!

Avro, dolar karşısında 20 yılın en dip seviyesinde!
Eylül 05
09:58 2022

Avrupa’daki enerji krizi kıtanın ortak para birimini 20 yılın en düşük seviyesine geriletti. Avro/dolar paritesi 0.99 seviyesinin altını test ederek 2002’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Avrupa’daki enerji krizi avro üzerinde baskısını artırmaya devam ediyor. Yeni haftanın ilk işlemlerinde avro dolar karşısında ilk kez 0.99 seviyesinin altını gördü. Böylece avro 20 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Parite üzerindeki fiyatlamalarla ilgili temel belirleyici faktör son dönemde ağırlaşan enerji krizi oldu.

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğalgaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, 31 Ağustos’ta bakıma alınan ve yarın tekrar faaliyete geçmesi beklenen Kuzey Akım’daki bir türbinde arızaların tespit edildiği belirtilmişti.

Hattan doğalgaz sevkiyatının arızalar tamir edilmeden yapılamayacağına işaret edilen açıklamada, bu nedenle Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulmasına karar verildiği kaydedildi.

G7’den tavan fiyat hamlesi

Buna karşın G7 ülkelerinden de Rus petrolüne tavan fiyat hamlesi gelmişti. G7 ülkelerinin maliye bakanları yayımladıkları ortak bildiride, Rusya’dan ithal edilecek ham petrol ve petrol ürünlerinde tavan fiyat uygulamasını hayata geçirmekte anlaştıklarını teyit etti. Batılı ülkelerin liderleri Haziran ayında, Rus petrol arzını kesmeden Moskova’nın savaşta kullanabileceği geliri kısıtlama amacıyla rafinerilerin ve ticari alıcıların Rus ham petrolü ithal ederken ödeyebilecekleri fiyatta tavan uygulama konusunda anlaşmıştı.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER