A3 Haber

RTÜK’ten skandal kamu spotu: LGBTİ+ karşıtı mitingin çağrı videosu yayımlandı

RTÜK’ten skandal kamu spotu: LGBTİ+ karşıtı mitingin çağrı videosu yayımlandı

RTÜK’ten skandal kamu spotu: LGBTİ+ karşıtı mitingin çağrı videosu yayımlandı
Eylül 09
16:24 2022

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kamu spotu olarak gericilerin LGBTİ karşıtı miting çağrısının yayınlanmasını istedi. Video, RTÜK’ün sitesinde de yer alırken üye İlhan Taşçı, “Spotun içeriği halkın bir kesimini aşağılayıp, kin ve düşmanlığa tahrik edecek nitelikte” dedi.

Türkiye, AKP’nin gerici politikaları altında karanlığa sürüklenirken RTÜK de iktidarın sopasını sallamaya devam ediyor. Sansür aygıtına dönüşen Üst Kurul, kendine yeni bir görev daha biçerek gericilerin sesi olmaya çalıştı. RTÜK, kanallardan Yesevi Alperenler Ocağının LGBT karşıtı mitingine çağrısını ‘kamu spotu’ olarak TV ve radyoların bedava yayınlanmasını istedi.

Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu imzası taşıyan “kamu spotu”nda, “Dijital çağda LGBT propagandasının Türkiye’yi ve dünyayı saran bir virüs” olduğu iddia edildi.

“Cinsiyetsizleştirmek, insan neslini azaltmak, aile kurumunu yok etmek isteyen küresel ve emperyalist lobilere ‘dur’ demek istiyorsan, ailemizi, çocuklarımızı ve gelecek nesillerimizi korumak için büyük aile buluşmamıza sen de katıl” ifadeleri de kullanıldı.

Netflix es geçilmedi

Gericilerin sık sık hedef gösterdiği dizi ve film izleme platformu Netflix dizilerinin ismi de videoda yer aldı. Elinde telefonu tutan bir kişinin Netflix’te yayımlanan, “Umberalla Academy, Elite ve Willoughby Ailesi” dizileri olduğu görüldü.

“Sarayın adamı”

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, Başkan Ebubekir Şahin’in Üst Kurul’un onayı olmaksızın kamu spotunu yayımlanmasını istediğini açıkladı. Taşçı, onay almadan yapılan girişimin yeki gaspı olduğunu belirterek, “Spotun içeriği halkın bir kesimini aşağılayıp, kin ve düşmanlığa tahrik edecek nitelikte” dedi. Taşçı paylaşımı şöyle devam etti:

  • “LGBT karşıtı miting çağrısının keyfe göre, mevzuata aykırı sisteme yükletmek hukuk tanımamaktır. Sn @ebekirsahin
    bu aceleniz ne, kimden neyi gizliyorsunuz, miting çağrısı sizi niye ilgilendiriyor? Amaç seçim öncesi spot adı altında ücretsiz miting çağrı dönemine hazırlık!
  • Her fırsatta sarayın adamı olduğunu imza attığı kararlarla kanıtlamaya çalışan RTÜK Başkanı @ebekirsahin
    anlaşılan şimdi de tek adamlığa hevesleniyor. Hevesin kursağında kalır haberin olsun!”

Spotu hazırlayan dernek başkanı daha önce yargılanmış

Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Başkanı ve Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu Sözcüsü Kürşat Mican, Alperen Ocakları’nın eski genel başkanı.

Alperen Ocakları’nın başkanı olduğu dönemde Mican, 20 Temmuz 2017’de İstanbul Karaköy’deki Neve Şalom Musevi Sinagogu’na düzenlenen saldırıda, sinagogun kapısına tekme ve taş attığı için yargılanmış, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

RTÜK’ün sitesinde yer alan kamu spotu şöyle:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER