A3 Haber

Kira göçü: Memurların büyükşehirlerden tayin talebi üçe katlandı

Kira göçü: Memurların büyükşehirlerden tayin talebi üçe katlandı

Kira göçü: Memurların büyükşehirlerden tayin talebi üçe katlandı
Eylül 11
16:45 2022

Büyükşehirlerdeki yüksek kiralar nedeniyle geçinmekte zorlanan kamu çalışanları, hayatın nispeten daha ucuz olduğu şehirlere tayin istiyor. Bu yöndeki taleplerin sayısı önceki yıllara göre üç kat arttı.

Büro Memur-Sen’in verilerine göre, kamu çalışanlarının büyükşehirlerden tayin talebi önceki yıllara göre 2-3 kat arttı.

Sendika Genel Başkanı Yusuf Yazgan, büyükşehirlerden küçük illere doğru memur göçünün başlayacağını belirterek, bu durumun ‘kadro eksikliği’ sıkıntısını ortaya çıkaracağı uyarısında bulundu.

Memur göçünün en önemli nedeninin astronomik rakamlara ulaşan kiralar olduğunu vurgulayan Yazgan, “’Ankara’da kiralar 5 bin TL’yi aşmış durumda. İzmir’de 6, İstanbul’da da 7 bin TL’yi aştı. Ortalama devlet memuru maaşının 10 bin TL olduğunu değerlendirirsek, gıda-eğitim gibi diğer kalemlere büyük şehirlerde yaşayan memur arkadaşlarımızın parası kalmıyor” diye konuştu.

Büyükşehirde çalışanlara tazminat talebi

Yazgan, büyükşehirlerde yaşayan kamu çalışanlarına tazminat verilmesi çağrısı yaptı. NTV’de yer alan habere göre, memurlara kira yardımı çağrısında da bulunan Yazgan, “En azından kiralarının yarasının karşılanması gerekiyor. Büyükşehir tazminatının sendikalarla değerlendirerek karara bağlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER