A3 Haber

Erdoğan sosyal konut projesinde fiyat ve taksitleri açıkladı

Erdoğan sosyal konut projesinde fiyat ve taksitleri açıkladı

Erdoğan sosyal konut projesinde fiyat ve taksitleri açıkladı
Eylül 13
14:31 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen sosyal konut projesinin tanıtım töreninde projenin detaylarını açıklıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

  • “Sosyal konut kampasının tanıtım toplantısı vesilesiyle bir aradayız. Öncülük eden bakanlığımız ile TOKİ’mize teşekkür ediyorum. Geçtiğmiz 20 yılda ülkemizi her alanda olduğu gibi konut üretiminde de asırlık eserlerle buluşturduk. Hiçbir ülkenin hayal dahi edemeyeceği yüzde 90’ı sosyal konut olmak 1 milyon 170 bin konut inşa ettik.”
  • “TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal bile edemeyeceği bir atılımla tam 1 milyon 170 bin Konut inşa ettik. Ülkemize çağın tüm ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, Avrupa standartlarının da fevkinde stadyumlar, yüzlerce sosyal ve kültürel tesis kazandırdık. Şehri, şehir yapan en önemli unsurlar olan kültürel mirasımızı korumaya özel önem verdik. Evlerimizi, dükkanlarımızı, meydanlarımızı geleceğe taşıyacak adımlar attık. Halen 45 ilimizde 80 tarihi meydanımızı yeniden ülkemize kazandırıyoruz. Sizlerin huzurunda sosyal konut odaklı şehircilik atılımımıza yeni bir halka ekliyoruz. Hep söylediğimiz gibi, bizim muharri kuvvetimiz millettir. Bu projelerle 81 ilimizin her köşesinden 2 milyon vatandaşımızın başvurması bizi daha büyük adımlara sevk etti.
  • İlk temelini yılbaşında atıyoruz. İlk etap konutlarını iki yıl içinde bitirp hak sahiplerine teslim etmektir. Yatay mimari ile depreme dayanıklı şeklide inşa edeceğimiz bu projeler ülkemizin her köşesinde devam edecektir. Yeşili hakim kılacak anlayışla hayata geçiriyoruz. Bu kampanya, sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektir.
  • Hedefimiz 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan beş yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa. 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Sosyal konut syaısını 2 milyona, diğer projeler ile birlikte oturan vatandaş sayısını da 20 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Projemizin, konutlar ile iş yerlerinin ismini de, “ilk evim ve ilk iş yerim” olarak belirledik.”
  • Her şeyden bu gerçeğin altını özellikle çizmek istiyorum. Bu kampanya dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir. Şimdi kampanyamızla ilgili bazı ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Hedefimiz 81 ilimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut. 250 bin konut amaçlı arsa. Vatandaş der ki bana altyapısı yapılmış arsa verin, ben kendim yapacağım. 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Böylece sosyal konut sayısını 2 milyona, bunların içinde oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Projemizin, iş yerlerinin ismini de ilk evim, ilk iş yerim olarak belirledik.
  • Tanıtımını yaptığımız 500 bin konutu hedefi sayısı, hane sayısı bakımından İstanbul’un 4’te birine, Ankara’nın yarısına eşitken, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane ve Hakkari’nin tamamına eşittir. Bu büyüklükteki bir proje yaklaşık 900 milyar liralık bir projedir. Bugün ekranları başında izleyen ve siz değerli vatandaşlarımla paylaşıyoruz. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği gibi vatandaşların konuta ulaşımını da kolaylaştıracaktır.
  • Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Projemizin bu ilk etabı dahi cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut atılımıdır. 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da 12 bin 500’ünü İzmir’de 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da inşa edeceğiz. Diğer illerimizde de değişen sayılarda konut sayısı paylaşacağız. Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. Gençlerimiz için de bir kontenjan oluşturduk. 50 binini de gençlerimize tahsis ettik.
  • Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olabilecektir. Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir.
  • İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir. Bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kuracağız.
  • Vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. Şehirlerin çeperlerinde kendi evlerini yapma imkanı sunuyoruz. Bu arsalar çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır. Vatandaşımız buraya kendi evini yapabilecektir. Hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecektir. 2. grubu oluşturan hisseli parsellerin ödemesi ise 937 liradan başlayan taksitlerle 10 yıl vadeyle ve faizsiz şekilde yapılabilecektir. Şimdi de işyerlerimizle ilgili bazı ayrıntıları paylaşmak istiyorum. 12 ilimizde 3 bin 930’u tamamlanmış iş yeri projemiz bulunuyor. 10 bin yeni iş yerini daha hizmete sunuyoruz. Onlarca farklı sektöre yayılan küçük işletmelere hitap eden sanayi tipi iş yerlerimiz 10 bine yakın ek istihdam sağlayacaktır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER