A3 Haber

AB mahkemesi Google’a 4 milyar avronun üzerindeki para cezasını onadı

AB mahkemesi Google’a 4 milyar avronun üzerindeki para cezasını onadı

AB mahkemesi Google’a 4 milyar avronun üzerindeki para cezasını onadı
Eylül 14
14:11 2022

AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan AB Genel Mahkemesi, ABD merkezli Google’ın AB Komisyonu’nun verdiği 4 milyar 340 milyon Avro’luk para cezasına karşı açtığı davayı karara bağladı. Mahkeme, Google’a 4 milyar 125 milyon Avro’luk bir para cezası verilmesini uygun gördü.

AB mahkemesi, Google’a 4 milyar avronun üzerindeki para cezasını onadı

Avrupa Birliği (AB) mahkemesi, Google’ın Android işletim sisteminde rekabet kurallarını ihlal ettiği yönündeki AB Komisyonu kararını, para cezasında bir miktar indirime giderek onadı.

Merkezi Lüksemburg’da bulunan AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan AB Genel Mahkemesi, ABD merkezli Google’ın AB Komisyonu’nun verdiği 4 milyar 340 milyon avroluk para cezasına karşı açtığı davayı karara bağladı.

Kararda, “AB Genel Mahkemesi, Google’ın arama motorunun hakim durumunu sağlamlaştırmak için Android mobil cihaz üreticilerine ve mobil ağ operatörlerine yasa dışı kısıtlamalar getirdiği yönündeki Komisyon kararını büyük ölçüde onaylamaktadır” ifadesi kullanıldı.

Sembolik indirim yapıldı

Mahkeme, Komisyonun Google’a kesmiş olduğu 4 milyar 340 milyon avroluk para cezasını ise bir miktar düşürülmesine hükmetti. Kararda, “İhlalin ağırlığı ve süresini daha iyi yansıtmak için Genel Mahkeme, Google’a 4 milyar 125 milyon avroluk bir para cezası verilmesini uygun görmektedir” ifadesi yer aldı.

AB, 2016’da Google’ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmek ve rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçlamıştı. Suçlama, Google’ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

AB incelemesinde, Google’ın çeşitli cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde, Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcısını önceden yükletmeye zorladığı ve bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemeleri halinde ödeme yaptığı ortaya çıkarılmıştı.

AB, 2018 yılında Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google’a 4.34 milyar avro para cezası kesmişti. Söz konusu cezaya itiraz eden Google hukuki süreç başlatmıştı. Karar sonrası dosya, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanı’na götürülebiliyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER