A3 Haber

Asistan hekimler hak arıyor: İki gün iş bırakma eylemi yapacaklar

Asistan hekimler hak arıyor: İki gün iş bırakma eylemi yapacaklar

Asistan hekimler hak arıyor: İki gün iş bırakma eylemi yapacaklar
Eylül 14
09:09 2022

İktidarın “Beyaz Reform” adı altında duyurduğu Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği’nin dışında bırakılan üniversitelerde çalışan asistan doktorlar, hakları için 15-16 Eylül’de iş bırakma eylemi yapacak.

Üniversitelerde çalışan asistan doktorlar Sağlık Bakanlığı tarafından “Beyaz Reform” adı altında duyurulan Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği’nin dışında bırakıldı. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan asistan doktorlar ile üniversite hastanelerinde çalışan asistan doktorlar arasında ciddi bir gelir farkı oluştu.

Cumhuriyet’ten Dilan Ayırkan’ın haberine göre, Yönetmeliğe tepki gösteren asistan doktorlar, “Eşit işe eşit ücret” demek için ülke genelinde 15-16 Eylül’de iş bırakma eylemi yapacak.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Asistan Hekim Kolu Üyesi İlyas Kavak, uzun zamandır talepleri için mücadele ettiklerini belirterek “Yönetmelik bize ‘Beyaz Reform’ olarak sunuldu. Ancak yönetmelik uygulanırken üniversite hastaneleri hariç tutuldu. Sadece Sağlık Bakanlığı kadrosundaki hekimleri kapsadı. Üniversite hastanelerinde çalışan hekimler olarak mağdur durumdayız. Çünkü diğer hekimlerle aynı işi yapmamıza rağmen aramızda ciddi bir ücret farkı oluştu” dedi.

Kavak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanlığı üniversitedeki hekimlerin Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) bağlı olduğu, bu nedenle düzenlemeyi YÖK’ün yapması gerektiğini söyledi. “YÖK bir yönetmelik çıkaracağını söyledi ancak 12 Ağustos’tan bu yana hiçbir düzenleme yapılmadı. Biz sürekli oyalanıyoruz. O yüzden iş bırakma eylemi yapmaya karar verdik. Taleplerimiz karşılanmazsa daha uzun süreli iş bırakma eylemleri yapmayı düşünüyoruz. Bu kabul edilebilir bir şey değil.” 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER