A3 Haber

Cezaevinde tutulan 16 gazeteci için yarın beş kentte eylem yapılacak

Cezaevinde tutulan 16 gazeteci için yarın beş kentte eylem yapılacak

Cezaevinde tutulan 16 gazeteci için yarın beş kentte eylem yapılacak
Eylül 15
16:57 2022

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu yarın beş kentte, üç ay önce Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteci için eylem yapacak.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında 8 Haziran’da gözaltına alınıp 16 Haziran’da tutuklanan aralarında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan’ın da bulunduğu 16 gazeteci için Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve DFG, beş kentte eylem yapacak.

Eyleme ilişkin konuşan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, eylemlere katılım çağrısında bulunarak gazetecilerin yalnız bırakılmamasını istedi. Gazetecilerin üç aydan bu yana özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını ifade eden Müftüoğlu, tutuklulukların üzerinden üç ay geçmesine rağmen haklarında hala iddianamelerin hazırlanmadığını hatırlatarak, “Bu süreçte gazetecilerin tutukluluğuna dair yapılan her itiraz mahkemece ret edildi. Bu süre zarfında şuana kadar ortaya çıkan tablo, yine emniyet tarafından servis edilen görüntü, prodüksiyon şirketlerinde bir ayı aşkın devam eden abluka durumu bize asıl meselenin gazetecileri susturmak olduğunu gösterdi. Bu kadar süre zarfında iddianamenin hazırlanmaması da bunun bir başka göstergesi” dedi.

Beş kentte eylem

DFG ve MKGP olarak arkadaşlarının serbest bırakılması için ilk günden bu yana çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini, gazetecilerin tutukluluklarının üçüncü ayına girmesi münasebetiyle beş ayrı kentte eylem ve etkinlikler yapacaklarını aktaran Müftüoğlu, “Bu açıklamamızla beş kentten hep beraber arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep edeceğiz. Aynı zamanda onlarla dayanışma içinde olduğumuzu vurgulayacağız. Biz arkadaşlarımıza bu eylemlerin ardından kart ve kitap göndereceğiz. Onlarla dayanışma içinde olduğumuzu vurgulayacağız. Yine eylemlerle adli makamlara da çağrımız olacak. Çünkü 3 aydır arkadaşlarımızın soruşturma süreci tamamlanmadı ve dosyaya dair bir iddianame hazırlanmadı. Bu sebeple iddianamenin de hızlıca hazırlanarak, arkadaşlarımızın özgürlüğü önündeki bu engelin kaldırılmasını haykıracağız” diye konuştu.

Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Van ve Mersin’de 16 Eylül tarihinde PTT şubeleri önünde açıklama yapacaklarını ve ardından kart, mektup ve kitap göndereceklerini belirten Müftüoğlu, yapacakları eylemlerde DİSK Basın-İş ve TGS gibi basın meslek örgütlerinin de destek vereceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran’da gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi, 16 Haziran’da Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edilmişti. Savcılık ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen gazetecilerden JİNNEWS Müdürü Safiye Alağaş, DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, MA Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş ile gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı. Gazetecilerden Gülşen Koçuk, Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram ile Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER