A3 Haber

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a “sosyal konut” çıkışı: Hazineden gelir güvencesi ver

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a “sosyal konut” çıkışı: Hazineden gelir güvencesi ver

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a “sosyal konut” çıkışı: Hazineden gelir güvencesi ver
Eylül 15
15:30 2022

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal konut projesine ilişkin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrı yaparak, “Sana inanalım istiyorsan, bu işe müteahhitlerin girmesi için hazineden gelir güvencesi ver” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şu şekilde:

  • “Konut meselesi gündemde. Defalarca ısıtılıp ısıtılıp insanımızın önüne konmuş bir proje. Yıllardır aynı hikaye. Erdoğan, biliyorum seçim öncesi para toplamak için yapıyorsun bunu. Ben sosyal devletin savunucusu olarak sosyal konutların yaygınlaşmasını canı gönülden istiyorum.

“Beşli çeteleri semirttin”

  • Sana inanalım istiyorsan, bu işe müteahhitlerin girmesi için hazineden gelir güvencesi ver. Beşli çeteleri semirttin, asıl fakir fukaranın konutu için garanti ver. Vermezsen, sen de biliyorsun ki bu proje bitmeyecek. Gerçi alışkınsın sen boş toprağa yalandan beton harcı dökmeye…

“Banker Erdoğan mısın sen?”

Ben de buradan taahhüt ediyorum, biz iktidara geldiğimizde bu garantilerin arkasında duracağız. Erdoğan garanti vermezsen, bu proje bir Banker Yakup zihniyetinden ibarettir. Topla paraları fakir fukaradan, seçim sürecini finanse et. Banker Erdoğan mısın sen? Yeter be adam!”

Sosyal konut projesi nedir?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” diyerek duyurduğu TOKİ Sosyal Konut Projesi’ne başvurular dün itibarıyla başladı. Proje ilindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankası yetkili şubelerinden yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim arasında kabul edilmeye başlandı. E-Devlet başvuruları ise 28 Ekim’de sona erecek.

Sosyal Konut projesinde kurayı kazananlar için taksit ödemeleri 13 Eylül’de ‘konutun teslimini takip eden ay’ olarak belirtilmişti. TOKİ’nin internet sitesinde bu ifade “Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibarıyla başlatılacaktır” olarak değiştirildi.

Dar gelirli yurttaşın ev sahibi olabilmesi iddiasıyla hayata geçirildiği iddia edilen sosyal konut projesinde Erdoğan, aylık taksit tutarlarının sabit kalmayacağı yönünde bir açıklamada bulunmuştu. Ancak ocak ve temmuz olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki “Memur Maaş Artış Oranı” dikkate alınarak aylık taksit ödemelerinde artış yapılacak. Asgari ücretlilerin maaş zamları enflasyonun gerisinde kalmıştı.

Sosyal konut projesine başvurmak isteyenlerin proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi, kendisi, eşi ya da çocukları üzerine tapuda kayıtlı konutu bulunmaması gerekiyor. Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek. Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1992 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER