A3 Haber

İlkay Akkaya’nın Şanlıurfa konserinin yasaklanması yargıya taşındı

İlkay Akkaya’nın Şanlıurfa konserinin yasaklanması yargıya taşındı

Eylül 23
20:03 2022

Sanatçı İlkay Akkaya’nın, 25 Eylül’de Urfa’da vereceği konserin valilik tarafından yasaklanması kararına karşı yürütmenin durdurulması talebi ile valiliğe dava açıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; HDP Urfa İl Eşbaşkanı avukat Ahmet Atış ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şube Eşbaşkanı avukat Sümeyye Koç, yürütmenin durdurulması talebi ile Urfa Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığı’na Urfa Valiliği hakkında dava açtı.

Dava dilekçesinde; konsere 3 gün kala etkinliğin yasaklandığı belirtilerek, yasaklama kararının kamu yararı gözetmediği belirtildi. Sanatçıyı dinleyen hayranlarının siyasi kimliklerinin göz önünde bulundurularak yasak kararının alındığı belirtilen dilekçede, davaya konu yasaklama kararında bir somut gerekçe bulunmadığı kaydedildi.

Yasaklama kararının ölçülülük ilkesine aykırılık teşkil ettiği için iptal edilmesi gerektiği belirtilen dilekçede, alınan yasaklama kararının keyfi olduğu vurgulanarak şu talepler yer aldı:

“Dava konusu işlemin, idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması, Valiliğin konser iptaline dair işlemin iptaline karar verilmesini talep ederiz.”

Urfa 2’nci İdare Mahkemesi, dilekçeyi inceleyerek şu kararı verdi:

“Dava konusu işlem ile bu isleme dayanak teşkil eden bilgi ve belgelerin okunaklı ve onaylı birer örneğinin istenilmesine, Olayın niteliğine ve davanın durumuna göre yürütmenin durdurulması isteminin, davalı idarenin birinci savunması alındıktan ve ara kararı gereği yerine getirildikten sonra incelenmesine, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20. ve 27. maddesinin 5. fıkrası gereğince savunma ve ara kararı süresinin 7 gün olarak belirlenmesine oy birliğiyle karar verildi.”

“Destek ve dayanışma için yanımızda olan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler”

Sanatçı Akkaya, yürütmenin durdurulması talebi ile yapılan başvuru kararını, “Yürütmenin durdurulması için yaptığımız başvuruya bugün böyle bir karar çıktı. Bir hafta sonra bakalım sonuç ne olacak. Destek ve dayanışma için yanımızda olan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler” ifadelerini kullanarak sosyal medya hesabından paylaştı.

İlkay Akkaya konseri bu kez Urfa’da yasaklandı

About Author

Cihangir Köroğlu

Cihangir Köroğlu

Related Articles

TÜM HABERLER