A3 Haber

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Kanal İstanbul’un maliyeti 5 milyar dolar arttı

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Kanal İstanbul’un maliyeti 5 milyar dolar arttı

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Kanal İstanbul’un maliyeti 5 milyar dolar arttı
Eylül 25
11:04 2022

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un olası maliyetinin başta hesaplanandan 5 milyar dolar daha fazla tutacağını açıkladı.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah’tan Dilek Güngör’e konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kanal İstanbul’da Sazlıdere Köprüsü’nün yapımına başlandığını belirten Karaismailoğlu, projenin maliyetini ilk başta 15 milyar dolar olarak hesapladıklarını ancak şu anda maliyetin 20 milyar doları bulmasını beklediklerini söyledi. “Genel bütçeye yük olmadan” Kanal İstanbul’u yapmayı planladıklarını öne süren Karaismailoğlu’nun açıklamasında projenin maliyetinin 5 milyar dolar artacağının belirtilmesi dikkat çekti.

Karaismailoğlu şunları söyledi:

  • “Yollar ve tren hatları yapılıyor. Bu, dünyanın en önemli projelerden biri. Uzun soluklu bir iş. İmar planları yapıldı. Maliyet ilk baştaki hesaplamalardan biraz daha fazla… 15 milyar dolar olarak hesaplamıştık, 20 milyar doları bulacak. Burayı genel bütçeye yük olmadan yapmak istiyoruz. Proje eninde sonunda hayata geçecek. Bu bir ihtiyaç. Şu anda dünya ticaret hacmi 12 milyar ton. Rakam 2030’da 25 milyar tona çıkacak. Bu yüklerin yüzde 90’ı denizden taşınıyor. Şu anda Boğaz’dan 40 bin gemi geçiyor. Yarın gemi sayısı 60-70 bine çıkarsa Boğaz’dan geçmesi mümkün olmaz. O zaman ne olacak? Marmara Denizi gemi havuzuna dönüşür.”

“Dedikodu siyasetine alet edilecek bir mesele değil”

“Alternatif bir su yolu planlanması gerekiyor” diyen Karaismailoğlu, “Bugün olmasa da yarın buna karşı çıkanlar durumu anlayacak. Kanalın doğu kısmında, İstanbul Havalimanı’nın kuzeyinde lojistik liman yapacağız. Bugün gidin bakın, Ambarlı Limanı artık yoğunluğu kaldıramayacak vaziyette… Dolayısıyla Kanal İstanbul teknik bir konu, bir dünya vizyonundan bahsediyoruz. Dedikodu siyasetine alet edilecek bir mesele değil.” ifadelerini kullandı.

“Bu sayede birçok organizasyon yapabileceğiz”

Kanal İstanbul sayesinde gemi trafiğinin azalacağını ve bu sayede birçok organizasyon yapılabileceğini iddia eden Karaismailoğlu, “‘Boğaz’da yüzme, yelken yarışı yapalım’ diye birçok teklif geliyor. Hiçbirisini yapamıyoruz. Geçen gün balıkçılarla bir araya geldim. Ekim ayının ortasında balık sürüsü geçiyormuş… Onlar da o gün Boğaz’da balık tutmak istediklerini ancak gemi trafiği nedeniyle tekneye çıkamadıklarını anlattılar. Bunu planlayacağız. Ekimin ortasında balıkların göç ettiği gün gemi trafiğine kapatıp ‘Balık Festivali’ yapmayı planlıyoruz” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER