A3 Haber

Anadolu Ajansı, Erdoğan’ın PBS kanalına verdiği röportajda hangi soru ve yanıtı sansürledi?

Anadolu Ajansı, Erdoğan’ın PBS kanalına verdiği röportajda hangi soru ve yanıtı sansürledi?

Anadolu Ajansı, Erdoğan’ın PBS kanalına verdiği röportajda hangi soru ve yanıtı sansürledi?
Eylül 27
08:52 2022

Gazeteci Barış Terkoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’de PBS kanalına verdiği röportajda yer alan bir sorunun Anadolu Ajansı tarafından görmezden gelindiğini açıkladı. İşte o soru…

Terkoğlu, Amerikalı bir gazeteci arkadaşı aracılığı ile fark ettiği bir bilgiyi Halk TV’deki “Sözüm Var” programında izleyicilerle paylaştı.

Terkoğlu şunları söyledi:

Biliyorsunuz Erdoğan PBS’e röportaj verdi. Türkiye’de bütün gazetelerde çıktı bu. Şöyle oluyor, Erdoğan bir röportaj veriyor ve bizim iletişim kaynaklarımız da kaydediyor röportajı. Bizde de Anadolu Ajansı tarafından yayınlandı. Hatta PBS’den daha geniş bir şekilde yayınlandı. Burada bir bölüm var. Bu bölüm nedense Türk medyasında yer almamış… 

Konuyu anlatabilmek için Türkiye’de yayınlanmayan sorudan önceki soruyu da aktaran Terkoğlu şöyle konuştu:

Önceki soruda diyor ki “Gelecek yıl yeniden seçilmek için seçmenlerin karşısına çıkacaksınız. Kazanacağınızı düşünüyor musunuz, yoksa Türkiye başka yöne gidebilir mi?” Erdoğan da yanıtında “Seçimlerde bir kaygımız yok. Kimse yerimize geçmeyecek. Çünkü alternatif yok” diyor. Bu kısmı yazıldı, okuduk.

Devamında başka bir soru daha var, bu bölüm Türkiye’de yayınlanmadı. Soru şöyle “Size bu soruyu sormak zorundayım çünkü ABD’desiniz. Bildiğiniz gibi son iki yıl içinde burada bir seçim oldu ve adaylardan biri sonuçları kabul etmeyip itiraz etti. (Hatırlayın Trump) Türkiye’de de böyle bir şeyin olabileceğini düşünüyor musunuz?”.

Diyor ki PBS sunucusu Erdoğan’a, ola ki muhalefet seçimi kazanırsa seçime itiraz edecek misiniz yani… Erdoğan da bu soruya “Bunlar olağan şeyler. Bunlar her zaman oluyor. Büyük farkla kaybetmek var ve kazanmamak var. Ama biz şu anda öyle bir konumdayız ki galip gelebileceğiz” yanıtı veriyor.

Terkoğlu, Erdoğan’ın olmayacak yanıtını vermediğini vurgulayarak, “Ben Erdoğan’dan şunu beklerdim. Öyle bir şey olur mu? Kaybedersek gideriz demesini beklerdim” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER