A3 Haber

TÜGVA’nın duvara astığı “Erdoğan’ın Gençliğe Hitabesi”nin ilk cümlesi: Paranı ver…

TÜGVA’nın duvara astığı “Erdoğan’ın Gençliğe Hitabesi”nin ilk cümlesi: Paranı ver…

TÜGVA’nın duvara astığı “Erdoğan’ın Gençliğe Hitabesi”nin ilk cümlesi: Paranı ver…
Eylül 27
09:02 2022

AP iktidarına yakınlığıyla bilinen Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Kocaeli şubesinin duvarına, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Gençliğe Hitabesi” adlı bir poster asıldı. Posterde sözlerin altına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası atıldı. Hitabenin ilk cümlesi “Paranı ver” ifadesiyle başlıyor.

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre Erdoğan’ın gençlere ilk öğüdünün “Paranı ver, gönlünü ver, selam ver, canını ver ama sırrını verme” ile başlaması dikkat çekti.

TÜGVA TV’de bu hitabeye konu olan sözlerin, Mevlana’nın “Ne Olursan Ol” başlıklı öğüdü olarak lanse edildiği anlaşıldı. Oysaki bu sözlerin Mevlana’ya ait olduğu tartışmalı bir konu.

Bu tarz eserlerin kime ait olduğunu kestirmenin kolay olmadığını belirten gazetemiz yazarı ve edebiyatçı Öner Yağcı, “Mevlana’nın farklı farklı hikayelerinde bu tarz öğütleri var. Ancak bu biçimde tek bir içerikte böyle bir öğüdü yok. Eğer Mevlana’nın böyle bir eseri olsa ortaya çıkarılırdı. Mevlana’nın yazı dili Farsça. En iyi ihtimalle edebiyatla yakından ilgili bir çevirmen bu tarz bir derleme yapmış olabilir” dedi.

Doç. Mehmet Emin Elmacı da, “Olaylar zaten herkesin gözleri önünde olur ve belgelerle de tarihteki yerini alır. Ulus devlet süreci, tarihi Türk kimliği, Atatürk’ün Nutuk’u hep böyle olmuştur. Bu nedenle Türk devrimi hala güçlüdür. Atatürk’ün yaptıklarına karşı çarpıtmalar da zaten bir plan çerçevesinde hep yapılmış ama başarısız kalmaya mahkum olmuştur” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER