A3 Haber

Marmara Üniversitesi’ni hackledi, SMS ile uyardı

Marmara Üniversitesi’ni hackledi, SMS ile uyardı

Marmara Üniversitesi’ni hackledi, SMS ile uyardı
Eylül 28
13:40 2022

Üniversitenin açığını bularak sisteme giriş yapmasının ardından, üniversiteye aynı gün uyarı mesajı gönderen YUBA adlı bilgisayar korsanı, yüksek risk içeren açıklarının olduğunu ve yetkilinin kendisiyle irtibata geçmesini istedi.

Hacker, “Sadece web sitesinde açık buldum ve hackledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim kapatın” dedi.

17 yaşındaki “YUBA” hacklendi

Veri sızıntısının bu seferki adresi Marmara Üniversitesi oldu. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun (KVKK) yayınladığı ‘veri ihlali bildirimi’ne göre, olay 15 Eylül’de yaşandı.

Üniversitenin Bilgi Yönetim Sistemi içerisindeki SMS gönderim servisindeki yetkili kullanıcı hesabının, 17 yaşındaki “YUBA” rumuzlu hacker tarafından ele geçirilmesi ve ardından SMS gönderilmesiyle sonrası ortaya çıktı.

5 bin kişinin bilgileri çalındı

Ele geçirilen kullanıcı hesabının yeni kullanıcı hesapları tanımlama yetkisi olduğundan üç yeni kullanıcı hesabı tanımı yapıldığı da tespit edildi.

İhlalden etkilenenlerin çalışanlar ve kullanıcılar olduğu belirtilirken, toplam 5 bin 698 kişinin bilgilerinin alındığı tespit edildi.

Veri sızıntısının bildirilmesinin ardından KVKK da konuyla ilgili inceleme başlattı. Kurum, Marmara Üniversitesi tarafından yapılan ihlal bildirimini ilan ederken, ihlale ilişkin inceleme başlattı.

Önce hacklendi, sonra uyardı

Sabah’tan İlker Turak haberine göre, Marmara Üniversitesinin veri sistemini hackleyen kişi SMS göndererek yetkilileri uyardığı ortaya çıktı. 17 yaşında “YUBA” rumuzunu kullanan kişi mesajında yetkililere seslendi.

Hackerın “Merhaba sayın Marmara Üniversitesi. Ben YUBA 17 yaşında bilgisayar korsanıyım. Fakat devletime zarar verecek hiçbir şey yapmıyorum. Sadece web aitesinde açık buldum ve hackledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyim kapatın.” şeklinde SMS gönderdiği ortaya çıktı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER