A3 Haber

Rusya’daki Türk işçilere kritik uyarı: Putin sizi askere alabilir

Rusya’daki Türk işçilere kritik uyarı: Putin sizi askere alabilir

Rusya’daki Türk işçilere kritik uyarı: Putin sizi askere alabilir
Eylül 29
19:01 2022

Ukrayna-Rusya savaşında çözüm arayışına giren Putin, son çare ülkede kısmi seferberlik kararı aldı. Kararın ardından yaklaşık 300 bin Rus askere çağrıldı. Rusya’da ilan edilen kısmi seferberlik sonrası Rusya’da bulunan Türkler ise Putin’in kararı sonrası askere alınma tehlikesi ile karşı karşıya geldi. Ülkede Rus pasaportu taşıyan Türklerin askere alınma ihtimali doğarken, Türk işçiler ise olası askere alınma durumunda çözüm arayışına girdi.

Bloomberg HT yayınında konuya ilişkin açıklamada bulunan, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “Türk vatandaşlarımızın uzun süre Rusya’da çalışanların bir kısmı Ruslarla evlenmiş durumdalar. Kendilerine Rus pasaportu da verilmiş. Onların da askere alınma ihtimali var gibi gözüküyor” diye konuştu.

Eren, geçici bir seferberlik durumunda 22 milyar dolarlık iş hacmininin olduğu Rusya’da sektörel anlamda yaşanabilecek sıkıntıları değerlendirdi.

Eren “Türk işçileri açısından bir sorun yok. Rus vatandaşlığı ile ilişkisi olmayan çalışanlarımız açısından bir sorun yok. Sorun olma ihtimali de yok. Fakat bazı firmalarımızda, kendilerinde uzun süre çalışan Rus yöneticiler, Rus mühendisler var. Onların askere alınma süreci var. Dolayısıyla böyle bir eleman kaybı gibi bir süreç yaşayacağız” dedi.

Eren “Türk vatandaşlarımızın uzun süre Rusya’da çalışanların bir kısmı Ruslarla evlenmiş durumdalar. Orda aileleri oluşmuş durumda ve kendilerine Rus pasaportu da verilmiş. Bunlarla da ilgili bir sorun yaşanıyor. Onların da askere alınma ihtimali var gibi gözüküyor. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığımızın desteğiyle yanlış anlamaları çözmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Eren, olası bir eleman kaybı halinde nasıl bir süreç yaşanacağına dair soruya, “Rusya’da iş yapan firmalarımız Türkiye’nin önde gelen önemli firmaları. Şu anda maalesef Rusya’da çalıştırılan insan sayısının yüzde 15’inden azı Türk. Bunlar da daha çok beyaz yaka dediğimiz yönetim seviyesindeki kişiler. Diğer çalışan işçilerimizin çoğunluğu Uzak Doğu’dan, Vietnam’dan, Filipinler’den, Bangladeş’den gelmiş çalışanlar ve Rus yerli çalışanlarıydı. Bu işçi seviyesindeki değişimde eğer askere alınan Rusların yerine Uzak Doğu’dan da Türkiye’den de eleman aktarmak mümkün” şeklinde cevap verdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER