A3 Haber

Yargıtay hapis cezasını bozmuştu: CHP’li Eren Erdem beraat etti

Yargıtay hapis cezasını bozmuştu: CHP’li Eren Erdem beraat etti

Yargıtay hapis cezasını bozmuştu: CHP’li Eren Erdem beraat etti
Eylül 29
13:50 2022

Hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski CHP Milletvekili Eren Erdem, yeniden yargılandığı davada beraat etti.

İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 1 Mart 2019’da Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Atabey hakkında, “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan dört yıl iki ay hapisle cezalandırılmasına hükmetmişti.

Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, kararın temyiz edilmesi üzerine dosya 2020 yılında Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi kararı bozdu. Kararın bozulmasının ardından dosya yeniden İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Mahkeme davayı yeniden karara bağladı ve tüm sanıkların beraatine karar verdi.

17 ay tutuklu kaldı

Duruşma sonrası açıklama yapan avukat Çiğdem Koç, “Biz zaten beraat dışında bir sonuç beklemiyorduk. Erem Erdem, 17 ay tutuklu kalmıştı. Bu büyük bir bedel. Gizli tanıkla yürütülen bir davaydı. Ancak tutukluluk süresi, ifade özgürlüğünün, demokratik hakların ifadesi bakımından ağır bir bedeldi. Kararı olumlu buluyoruz ancak yine de bu tutukluluğu da tarih yazacaktır” dedi.

Eren Erdem, “Beş yıl boyunca bir hukuk mücadelesi verdim. Bunun iki yılını hapiste geçirdim. Üç yıldır bir terör örgütüne yardım ettiğim iddiasıyla dosyam Yargıtay’da bekliyor. Ben bütün haklarımdan mahrum edilmiş şekilde hayatıma devam ediyordum. Bu 4 buçuk yılın sonunda karar verildi” demişti.

İlgili haberler:

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER