A3 Haber

100’e yakın vekil “üç dönem” kuralına takılıyor: AKP’nin yarısı değişebilir

100’e yakın vekil “üç dönem” kuralına takılıyor: AKP’nin yarısı değişebilir

100’e yakın vekil “üç dönem” kuralına takılıyor: AKP’nin yarısı değişebilir
Eylül 30
09:02 2022

Seçim hazırlıklarını sürdüren AKP’nin mevcut milletvekillerinin yarıya yakınının değişebileceği değerlendiriliyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Kadro yenilenmesi bayrak değişimi olarak görülmeli. 2023 seçimleri için güçlü bir kadro oluşturacağız” dedi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre AKP yönetimi, üç dönem üst üste milletvekili olanların bir dönem ara vermeden yeniden milletvekili olamayacağı kuralı kapsamına giren milletvekilleri ile ilgili çalışma başlattı.

Edinilen bilgilere göre AKP’de şu anda 90-100 civarında milletvekili üç dönem kuralına takılıyor. Ancak, parti tüzüğünde daha önce yapılan değişiklikle üç dönem kuralına takılanların milletvekili listesine girip girmemesi konusundaki yetki MKYK’ye verilmişti. Bir anlamda üç dönem kuralında esnemeye gidilmişti. 2023 seçimleri için hazırlanacak aday listelerinde üç dönem kuralından muaf tutulacak milletvekillerine MKYK karar verecek.

AKP’nin mevcut milletvekillerinin yarıya yakının değişebileceği değerlendirmesi yapılırken, Erdoğan “Aksama olan yerlerde değişiklikler yapılacak. Kadro yenilenmesi bayrak değişimi olarak görülmeli. 2023 seçimleri için güçlü bir kadro oluşturacağız” dedi.

Listede kimler var?

Aralarında Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Yılmaz Tunç, Cevdet Yılmaz, Hakan Çavuşoğlu, Fikri Işık, Öznur Çalık ve İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu 90 civarında isimden bazıları üç dönem, bazıları da beş dönemdir milletvekilliği yapıyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER